„Edukatorium” dla personelu medycznego i pacjentów
29 listopada w budynku wmurowano kamień węgielny poświęcony przez papieża Benedykta XVI.
„Edukatorium - Pomoc i Nadzieja” ma być gotowe wiosną przyszłego roku. W budynku będzie się znajdowała sala konferencyjna z 600 miejscami. W razie potrzeby będzie ją można podzielić na pięć mniejszych pomieszczeń. Wyposażenie w sprzęt multimedialny pozwoli na bezpośrednie transmisje zabiegów z sal operacyjnych.
Cały obiekt ma 3,5 tys. m kw. powierzchni, z czego ok. 2,7 tys. m kw. to powierzchnia użytkowa. Na drugiej kondygnacji budynku zaplanowano pomieszczenia dla administracji szpitala.
W „Edukatorium” będą się odbywać konferencje i szkolenia dla lekarzy i personelu medycznego oraz spotkania dla pacjentów z całej Małopolski z zakresu profilaktyki m.in. chorób płuc i serca. „Chorób cywilizacyjnych, przewlekłych mamy coraz więcej. Chcemy, aby pacjent, którego nagle dotyka choroba, nie został sam, żeby wiedział, co powinien zrobić ze swojej strony, czego może żądać w ramach systemu ochrony zdrowia i co powinien robić, by dobrze i długo żyć” – powiedziała dziennikarzom dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II Anna Prokop–Staszecka.
"Edukatorium" to część większego projektu „Rozwoju Krakowskiego Centrum Badań i Technologii Medycznych”. Projekt ten zakłada, że w nowoczesnym ośrodku diagnostyki i leczenia chorób spotkają się lekarze i specjaliści z krakowskich uczelni, którzy będą prowadzić projekty naukowe z wykorzystaniem najnowszych technologii. W miarę możliwości nowe technologie będą wdrażane do diagnostyki i terapii.
Krakowskie Centrum Badań i Technologii Medycznych ma być gotowe do końca 2012 r. Projekt realizowany jest w konsorcjum ze Szpitalem Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 72 mln zł, z czego ponad 61 mln zł to środki unijne pozyskane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: Edukatorium, Kraków, szpital, medycyna, badania, szkolenie, choroby cywilizacyjne, lab, laboratorium, laboratoria, open access
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje