95 medali - na ponad 220 wszystkich przyznanych - zdobyli Polacy na ważnych międzynarodowych targach wynalazków Brussels Innova. To ponad trzykrotnie więcej niż kolejne najczęściej nagradzane państwo - Rumunia.
Wystawa odbywała się w Brukseli od 17 do 19 listopada.
Na 12 złotych medali z wyróżnieniem przyznanych w Belgii najwięcej, bo aż 5, trafiło do Polaków. Poza tym do doktoranta Politechniki Śląskiej, Michała Mikulskiego, trafił jedyny Złoty Medal dla Młodych Wynalazców. Ponadto wynalazcy z Polski otrzymali 14 nagród specjalnych, przyznawanych w czasie wystawy przez różne instytucje.
Targi Brussels Innova to wiodąca międzynarodowa impreza wystawiennicza w dziedzinie wynalazczości. Poświęcone są transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. W tym roku odbyła się 60. edycja imprezy.
Wśród wynalazków, za które przyznano złoty medal z wyróżnieniem, znalazły się m.in. metoda otrzymywania kompozytów polichlorku winylu opracowana w warszawskim Instytucie Chemii Przemysłowej, a także dwa wynalazki z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie: narzędzie kryptograficzne - Szyfrator Narodowy oraz lidar do wykrywania skażeń. Złotem z wyróżnieniem nagrodzono też warszawski Instytut Tele- i Radiotechniczny za opracowanie pewnego rodzaju wielobiegunowych magnesów trwałych oraz zespół z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach za opracowanie procesu recyklingu zużytych akumulatorów.
Szyfrator Narodowy otrzymał dodatkowo Nagrodę Specjalną w dziedzinie Energii i Środowiska, a magnesy trwałe - nagrodę polskiego wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.
Złoty Medal dla Młodych Wynalazców oraz nagrodę w konkursie Brussels Eureka przyznano doktorantowi Politechniki Śląskiej, Michałowi Mikulskiemu za biomedyczne ramię robotyczne sterowane elektromiogramem. Młody wynalazca przygotował prototyp robota noszonego, który z sukcesem może służyć do rehabilitacji ruchowej osób z amputacjami wysokimi, zanikiem mięśni lub chorobami pokrewnymi. Za swój wynalazek, młody uczony otrzymał już wcześniej w Polsce tytuł Akademickiego Mistrza Innowacyjności.
Wielka nagroda jury INNOVA 2011 trafiła do zespołu z IChP, który opracował technologię otrzymywania aminokwasu, który stanowi jeden z głównych półproduktów w syntezie substancji czynnej leku przeciwnowotworowego.
Z kolei zespół z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wyróżniono Nagrodą Specjalną w dziedzinie Zdrowia i Medycyny. Nagrodzeni naukowcy prowadzili badania nad selektywnymi nośnikami platyny w leczeniu nowotworów.
Tagi:
wynalazki,
medal,
konkurs,
innowacje,
lab,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje