Prof. Łukasz Turski, znany popularyzator nauki, przedstawi ciekawostki z zakresu fizyki, które mają związek ze świętami Bożego Narodzenia. Jego prelekcja odbędzie się 19 grudnia podczas spotkania Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki w Warszawie.
Prezentację naukowca z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN zatytułowano "Fizyka choinkowa i może nie tylko".
"W hipermarketach od dawna już słychać kolędy; niedługo pojawią się w naszych domach choinki. Ten okres zwielokrotnionych działań zakupowo-kuchenno-sprzątaniowych jest doskonałą okazją do odświeżenia trochę swoich wiadomości z... fizyki" - zapowiadają spotkanie organizatorzy.
Prof. Łukasz Andrzej Turski był jednym z pomysłodawców budowy Centrum Naukowego Kopernik, w którym jest teraz przewodniczącym Rady Programowej. M.in. jego pomysłem była również organizacja Pikniku Naukowego w Warszawie. W 1998 r. za ten pomysł otrzymał nagrodę im. Hugona Steinhausa, którą dostają najlepsi popularyzatorzy nauki. W 2000 roku otrzymał Medal Europejskiego Towarzystwa Fizycznego za działalność popularnonaukową.
Turski jest fizykiem, specjalizuje się w fizyce materii skondensowanej i mechanice statystycznej. Zajmuje się m.in. dynamiką procesów wiązania się cząsteczek i atomów na powierzchni kryształów i procesami dyfuzji kolektywnej na powierzchni kryształów.
Spotkanie z profesorem rozpocznie się o godz. 18 w filii Centrum Artystycznym "Fabryka Trzciny" - Kawiarni Skwer w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 60a).
Kawiarnia Naukowa rozpoczęła swoją działalność dokładnie w 1999 roku. Spotkania odbywają się od października do czerwca, w trzeci poniedziałek miesiąca. Każdy, kto chce otrzymywać informacje o tematyce spotkań może przekazać organizatorom swój e-mail. Na listę adresową Kawiarni Naukowej można się zapisać poprzez kontakt elektroniczny z prof. Magdaleną Fikus (m.fikus@ibb.waw.pl). Spotkania są bezpłatne.
Tagi:
fizyka,
fizyk,
Turski,
naukowiec,
Centrum Nauki Kopernik,
lab,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje