Dlaczego mężczyźni i kobiety inaczej patrzą na świat, na ile możemy ufać naszym zmysłom, jak wygląda mocne życie drzew - tego dowiedzą się uczestnicy
pierwszej Ogólnopolskiej Nocy Biologów, która odbędzie się
13 stycznia 2012 r. Zorganizuje ją
15 uczelni z całego kraju.
Jak przypomina dr hab. Stanisław Czachorowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wiek XX uważany był za stulecie fizyków. Wszystko wskazuje na to, że wiek XXI będzie wiekiem biologów.
"To nie tylko odczytanie ludzkiego genomu, to także prace nad poznaniem proteomu (białkowy odpowiednik genomu), przywracanie do życia wymarłych gatunków, biotechnologia, bioinformatyka i możliwości kolonizacji przestrzeni kosmicznej. To już bliska przyszłość, wykłuwająca się w laboratoriach biologów i biotechnologów. Warto wiec zobaczyć nowoczesne laboratoria i podejrzeć naukowców przy ich pracy" - zapewnia dr Czachorowski.
Wszyscy zainteresowani naukami biologicznymi w nocy 13 stycznia w laboratoriach będą mogli obejrzeć pod mikroskopem specjalnie przygotowane preparaty i wyizolować DNA "metodą kuchenną", wysłuchają wykładów popularnonaukowych, obejrzą wystawy np. roślin w fazie kwitnienia czy roślin mięsożernych.
Bardzo bogaty program przygotował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Już od godz. 11 będzie można wysłuchać wykładów poświęconych płci mózgu, erze dinozaurów czy uzdrowicielskiej mocy pijawek. Podczas warsztatów będzie można "degustować zapachy" i przekonać się, jak wielobarwne potrafi być laboratorium. W kawiarni naukowej uczonym będzie można zadać dowolne pytanie i wziąć udział w telekonferencji z polskimi naukowcami prowadzącymi badania na Antarktydzie.
Na Uniwersytecie Szczecińskim będzie można się nauczyć rozpoznawać wybrane gatunki grzybów jadanych i trujących, a przy pomocy mikroskopów poznać życie bezkręgowców wodnych. Specjaliści z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przybliżą zalety oraz kontrowersje, które powstały wokół szczepień i szczepionek. Na uczestników warsztatów czekają atrakcje takie, jak otrzymanie olejków eterycznych z materiału roślinnego, obserwacja świecących bakterii.
Goście Uniwersytetu Śląskiego dowiedzą się, na ile wiarygodne jest to, co widzimy. Co robi mózg, kiedy nie otrzymuje całej potrzebnej mu informacji. Uczestnicy warsztatów "cebulowych" sami będą wykonywali preparaty, a następnie oglądali je w różnych typach mikroskopów. Będzie można zobaczyć "kolorowy" świat komórki roślinnej i dowiedzieć się, dlaczego "syrop babuni z cebuli" jest taki skuteczny w zimowych przeziębieniach.
Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie będzie można się dowiedzieć, jakie są pierwotne przyczyny leworęczności, a także jak zbudowany jest mózg osób leworęcznych oraz jak oszacować całkowitą liczbę gatunków na świecie.
Obecne i przyszłe możliwości kodowania kreskowego DNA poznają odwiedzający Uniwersytet w Białymstoku. Korzystając z internetowych baz danych, na podstawie pojedynczej sekwencji DNA uczestnicy będą mogli zidentyfikować wybrane gatunki zwierząt. Warsztaty "Dotknij czaszki lwa i myszy" umożliwią obejrzenie czaszek wielu gatunków ssaków. Dzięki temu poznają różnice w budowie czaszki i uzębienia, zaobserwują zależność między wielkością czaszki a rozmiarem ciała, budową zębów a sposobem zdobywania pokarmu.
Mieszkańcy Wrocławia będą mogli m.in. zwiedzić Muzeum Człowieka, a w nim rozwój kości czaszki i szkieletu pozaczaszkowego od okresu płodowego do dorosłości, niektóre rodzaje pochówków i ewolucję gatunku Homo sapiens.
Swoje programy z okazji Ogólnopolskiej Nocy Biologów przygotowały:
- Uniwersytet Szczeciński, Akademia Pomorska w Słupsku,
- Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski,
- Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warszawski,
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
- Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Uniwersytet Zielonogórski i Uniwersytet Wrocławski.
Tagi:
nauka,
biolog,
biologia,
ośrodek naukowy,
naukowiec,
student,
uniwersytet,
Noc Biologów,
lab,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje