"Biol Top Models, czyli komórka w szpilkach na wybiegu" to rozważania o przenikaniu się nauki i sztuki od pradziejów do współczesnej epoki komputerów i świata wirtualnego. Wykład z pokazem kostiumów i tańca zainaugurował 29 marca XIV Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Prezentacja mgr Ewy Sumelki z Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu kandyduje do wyróżnienia - w kategorii Prezentacja popularnonaukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Aplauz na sali, prośby o powtórzenie wykładu i wiele przychylnych opinii i relacji w mediach rzeczywistych i wirtualnych - to pokłosie lekkiej i przystępnej prezentacji Ewy Bumelki.
W pierwszej części swojego wystąpienia popularyzatorka mówiła o nauce i sztuce wg Maurycego Mochnackiego, interpretowała malowidła w Jaskini w Lascaux we Francji, przedstawiła geniuszy renesansu i opowiadała o podziale komórki widzianym pod mikroskopem przez Stanisława Wyspiańskiego. Tłumaczyła, że za postępem technicznym i elektronicznym w zakresie budowy mikroskopów idzie coraz większy dostęp człowieka do świata niewidzialnego "gołym okiem". Objaśniła funkcjonowanie mikroskopu świetlnego, elektronowego, konfokalnego, odkryła też niektóre tajemnice nowych dziedzin w sztuce w świecie wirtualnym (sztuka cybernetyczna i telematyczna) i pioniera w tym zakresie - prof. Roya Ascotta.
A jak sama Ewa Sumelka interpretuje przenikanie się nauki i sztuki? Popularyzatorka zaprezentowała własną kolekcję kostiumów teatralnych inspirowanych światem widzianym pod mikroskopem (ucho, układ kostny, makrofag, układ nerwowy). Przedstawienie każdego projektu poprzedzone było objaśnieniem naukowym. Wszystkie kostiumy autorka wykonała własnoręcznie. W roli modeli wystąpili pracownicy naukowi i studenci, którzy wystąpili w tanecznym pokazie.
Ostatnim etapem wykładu było pokazanie wyników eksperymentu, jaki przeprowadziła Ewa Sumelka, a który polegał na potraktowaniu kostiumu jako materiału histologicznego i "pokrojeniu" go w "preparaty" i obejrzeniu pod mikroskopem. Otrzymane obrazy statyczne i ich animacje w przekrojach podłużnych odpowiadały schematowi Aparatu Golgiego z mikroskopu elektronowego, a obrazy i ich animacje w przekrojach poprzecznych odpowiadały schematowi obrazu spermatogenezy z mikroskopu elektronowego.
Całość autorka zakończyła sentencją Maurycego Mochnackiego: "Jeśli chcemy dowiedzieć się, kim są Polacy, musimy przyglądać się zarówno ich nauce, jak i sztuce, gdyż to one razem budują istotę naszego narodu".
Prezentację rekomenduje do wyróżnienia Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (UMP). Obok spektakularnego sukcesu na Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki, wykład spotkał się z aplauzem słuchaczy również 16 czerwca, podczas inauguracji konferencji naukowej "Digitalizacja morfologicznych obrazów mikroskopowych" i 21 września, kiedy to Ewa Sumelka uświetniła nim rozpoczęcie roku akademickiego 2011/12 Uniwersytetu III Wieku w Krobi k/Gostynia. Studenci UMP, zainspirowani prezentacją "Biol Top Models, czyli komórka w szpilkach na wybiegu", zrealizowali krótki reportaż, zaprezentowany 28 czerwca w Kurierze Akademickim TV Poznań.
Ewa Sumelka jest miłośniczką historii Poznania, a szczególnie budynku, w którym pracuje - Collegium Anatomicum w Poznaniu. Prezentuje wykłady również z tego tematu. Za pracę magisterską dotyczącą historii Collegium Anatomicum 1 marca otrzymała wyróżnienie w VII Edycji Konkursu na Wyróżniającą się Pracę Magisterską Miasta Poznania.
Tagi:
biologia,
nauka,
sztuka,
popularyzacja,
konkurs,
kandydatura,
Popularyzator Nauki 2011,
lab,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje