Polski projekt SOLARIS znalazł się w grupie pięciu przedsięwzięć naukowych, które zostaną zaprezentowane podczas uroczystej gali podsumowującej pół dekady działalności Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ang. European Research Council - ERC). To dla astronomów z toruńskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN duże wyróżnienie, ponieważ zostali oni wybrani spośród 2200 innych zespołów, których prace ERC finansowała podczas swojej dotychczasowej działalności.
Obchody jubileuszu ERC - instytucji, która wspiera europejskie badania naukowe w ramach 7 Programu Ramowego UE - odbędą się 29 lutego i 1 marca 2012 roku w Brukseli. Spotkają się tam między innymi przedstawiciele najważniejszych organizacji naukowych ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Brazylii, Indii i Republiki Afryki Południowej. W programie znalazło się również kilka sesji naukowych. Pięć wybranych projektów finansowanych przez ERC zostanie przedstawionych podczas gali, która odbędzie się na zakończenie pierwszego dnia konferencji.
Wśród nich zaprezentowany zostanie również SOLARIS - polski projekt, który poza grantem ERC otrzymał dofinansowanie również od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki. Jednym z jego celów jest poszukiwanie planet pozasłonecznych obiegających gwiazdy podwójne. Na potrzeby tych badań toruńscy astronomowie budują sieć robotycznych teleskopów, które dzięki zlokalizowaniu ich w trzech różnych miejscach na półkuli południowej, będą pozwalały na prowadzenie obserwacji przez 24 godziny na dobę. Dwa instrumenty pracują już w RPA, a dwa kolejne zostaną uruchomione w przyszłym roku w Australii i Argentynie.
W Brukseli polskie przedsięwzięcie przedstawi jego szef, prof. Maciej Konacki. "Nie chciałbym zdradzać wszystkich szczegółów naszej prezentacji, ale już teraz mogę zapewnić, że będzie ona wyjątkowa" - powiedział portalowi Astronomia.pl naukowiec. "Aby zilustrować problemy, którymi się zajmujemy, rozpoczęliśmy współpracę ze studiem Platige Image, które specjalizuje się w animacji komputerowej i kreacji cyfowych efektów specjalnych. Dzięki takim rozwiązaniom będziemy mogli pokazać zjawiska, które zachodzą w badanych przez nas układach planetarnych" - dodał Konacki.
Tagi:
astronomia,
Polska,
nauka,
badania,
wyróżnienia,
astronomiczny,
projekt,
lab,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje