Polskie igły fotonowe w walce z rakiem piersi
Igły fotonowe to miniaturowe akceleratory medyczne, generujące promieniowanie rentgenowskie o precyzyjnie ustalonych cechach. Mogą m.in. likwidować ewentualne ogniska nowotworu pozostałe po chirurgicznym usunięciu guza piersi. Igła fotonowa NALR (Niskoenergetyczny Akcelerator z Lampą Rentgenowską) jest przeznaczona do brachyterapii elektronowej, czyli naświetlania chorego narządu od wewnątrz. Po operacyjnym usunięciu nowotworu, końcówka igły zostanie wprowadzona przez chirurga w miejsce po guzie.
Akcelerator jest w całości mocowany na manipulatorze co pozwoli lekarzowi na swobodne przemieszczanie go i zablokowanie w wybranym położeniu. Na czas naświetlania personel opuści salę operacyjną. Po naświetleniu rana pooperacyjna będzie zaszywana, a pacjentka już następnego dnia będzie mogła udać się do domu. Żywotność igły oceniana jest na co najmniej kilkanaście tysięcy godzin naświetleń.
Do badań klinicznych pierwsze urządzenie trafi najprawdopodobniej już za kilka miesięcy. Igła została skonstruowana w ramach projektu „Akceleratory i detektory” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Obejmuje budowę urządzeń demonstracyjnych do trzech rodzajów akceleratorowych terapii nowotworów.
Źródło: http://www.ncbj.gov.pl/
Tagi: igla, foton, akcelerator, guz, rak, nowotwor, narzad, detektor, lampa, naswietlania
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje