Wykład o wielkiej sieci radioteleskopów ALMA
Dr Bartosz Dąbrowski jest pracownikiem Instytutu Astronomii Czeskiej Akademii Nauk w Ondrejowie i zajmuje się radioastronomicznym projektem ALMA.
ALMA, czyli Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, jest międzynarodowym projektem budowy olbrzymiej sieci radioteleskopów - interferometru złożonego z 66 anten. Powstaje ona w Andach na wysokości 5000 m n.p.m. Budowę rozpoczęto w 2002 roku, a jej ukończenie planowane jest na rok 2013.
We wrześniu 2011 roku sieć ALMA rozpoczęła już wczesną, testową fazę obserwacji naukowych za pomocą niepełnej liczb anten (aktualnie działa ich około 20). Anteny ALMA działają w zakresie fal milimetrowych i submilimetrowych, czyli o długościach pośrednich pomiędzy tradycyjnym zakresem fal radiowych wykorzystywanym powszechnie w radioastronomii, a podczerwienią.
Prelekcja rozpocznie się o godz. 17.00 w planetarium w Olsztynie. Po odczycie będzie zaprezentowany bieżący kalendarz astronomiczny oraz aktualności astronomiczne i astronautyczne.
Witryna internetowa Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego ma adres: http://www.planetarium.olsztyn.pl
Można na niej znaleźć m.in. pełen spis wykładów zaplanowanych w ramach cyklu zima 2011/wiosna 2012.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: Olsztyńskie Planetarium, prelekcja, cykl wykładów, wykład, teleskop, radiorwy interferometr, radioteleskop, ALMA, lab, laboratoria, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje