Studenci UJ medalistami Światowej Olimpiady Fizycznej w Indonezji
W fizycznych zmaganiach udział wzięło 109 uczestników z 15 krajów. Oprócz dwóch reprezentantów Polski w Olimpiadzie uczestniczyli studenci pochodzący z Chin, Turcji, Kazachstanu, Słowacji, Estonii, Hong Kongu, Singapuru, Węgier, Rosji, Bułgarii, Białorusi, Niemiec, Brazylii i Indonezji.
Jury złożone z przedstawicieli środowisk naukowych różnych krajów wyłoniło 11 zdobywców złotego medalu, wśród których znaleźli się olimpijczycy z Chin, Estonii, Niemiec, Węgier, Rosji, Indonezji, Singapuru i Słowacji.
Srebrny medal otrzymało 12 uczestników pochodzących z Singapuru, Indonezji, Polski, Bułgarii, Kazachstanu, Białorusi, Bułgarii i Niemiec. Przyznano również 11 brązowych medali, z czego 7 olimpijczykom z Indonezji, a pozostałe uczniom z Rosji, Węgier, Hong Kongu i Turcji.
Olimpiada miała wyłonić najlepszego z najlepszych, dlatego do udziału w niej zaproszono złotych i srebrnych medalistów Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej (IPhO) i Azjatyckiej Olimpiady Fizycznej (APhO). Wzięli w niej również udział zawodnicy wyłonieni z tzw. Selection Round, które polegało na rozwiązaniu 10 zadań wymagających niestandardowych rozwiązań, długich rachunków lub obliczeń numerycznych.
Wojciech Tarnowski został zaproszony do wzięcia udziału w Olimpiadzie jako medalista IPhO, natomiast Adam Wyrzykowski uzyskał najlepszy, bo aż 100-procentowy wynik w Selection Round.
Część konkursowa trwała dwa dni - pierwszego dnia na uczestników czekały trzy zadania teoretyczne z zakresu mechaniki, elektrodynamiki i optyki/mechaniki klasycznej. Na ich wykonanie studenci mieli pięć godzin. Drugiego dnia uczestnicy zmagali się z dwoma zadaniami doświadczalnymi z elektrodynamiki oraz mechaniki, na których rozwiązanie mieli po 2,5 godziny.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/
Tagi: fizyka, Światowa Olimpiada Fizyczna, Indonezja, UJ, Uniwersytet Jagielloński, WoPhO, lab, laboratoria, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje