Olsztyn: lekarze proszą pacjentów o pomoc w zmianie przepisów
Władze Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej zwróciły się w liście otwartym do pacjentów z prośbą "o wspólną walkę o prawa pacjentów i lekarzy, poprzez udanie się do biur poselskich i senatorskich w regionie". - Tylko przekonanie pacjentów o odpowiedzialności strony rządowej za ich trudności w aptekach oraz ograniczeniu dostępności do refundacji pozwoli na większą skuteczność naszych postulatów - uważa prezes WMIL Marek Zabłocki.
- Pomimo szumnych deklaracji ze strony Ministerstwa Zdrowia o chęci współpracy ze środowiskiem medycznym w kwestii ostatecznych regulacji prawnych dotyczących zasad wypisywania recept nadal nic się nie zmieniło - stwierdza Zabłocki i przypomina, że samorząd lekarski rekomenduje niewskazywanie poziomu odpłatności leku, za wyjątkiem leków przepisywanych w przypadku chorób wymienionych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia.
W związku z sygnałami pochodzacymi od lekarzy o kłopotach pacjentów z prawidłową realizacją takich repcept, wynikających z niepewności aptekarzy, a będących skutkiem braku rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept, władze WMIL proszą lekarzy o rozpropagowanie listu do pacjentów tłumaczącego okolicznosci powstałego zamieszania. WMIL proponuje umieszczanie listu na tablicach informacyjnych w przychodniach poz, poradniach specjalistycznych, izbach przyjęć szpitali itp.
"Dziękujemy wszystkim Państwu, którzy udzielili środowisku lekarskiemu poparcia w tym trudnym okresie, jaki nastąpił po wejściu w życie tzw. ustawy refundacyjnej" - czytamy w dokumencie. "Dziękujemy wszystkim, którzy rozumieją że chcemy wykonywać nasz zawód zgodnie z powołaniem i mając na uwadze najwyższe dobro, jakim jest zdrowie naszych pacjentów".
"W każdym procesie leczenia kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie choroby i zastosowanie leku zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Niestety obowiązujące zapisy ustawy refundacyjnej ograniczają możliwość wypisania leku refundowanego tylko do tzw. wskazań rejestracyjnych leku, co znacznie zawęża możliwość jego zastosowania. Szczególnie dotyka to dzieci oraz kobiety w ciąży" - zwracają uwagę medycy.
"Nowo wprowadzone zasady powodują przede wszystkim ograniczenie czasu na kontakt chorego z lekarzem oraz utrudnienie pacjentom uzyskania niższej ceny leku" - podkreślają.
Źródło: http://prawo.mp.pl
Tagi: Ministerstwo Zdrowia, MZ, lekarz, pacjent, recepta, realizacja recept, reforma, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje