Grzyby halucynogenne blokują mózg
Okazało się, że wbrew panującej opinii, tego typu związki nie „poszerzają” wcale możliwości naszego umysłu. Ich działanie jest wręcz przeciwne i polega na blokowaniu aktywności dwóch kluczowych regionów mózgu: środkowej kory przedczołowej (ang. medial prefrontal cortex; mPFC) oraz tylnej kory obręczy (ang. posterior cingulate cortex; PCC). Obszary te regulują naszą świadomość i samoświadomość. Zaburzenie ich funkcjonowania wywołuje zatem zmiany w poczuciu czasu i przestrzeni oraz tajemnicze wizje złożone z geometrycznych wzorów.
Z wcześniejszych badań wiadomo, że mPFC jest wyjątkowo aktywny u osób cierpiących na depresję. Czy znany od wieków narkotyk będzie można wykorzystać jako lekarstwo na to powszechnie występujące zaburzenie psychiczne? Naukowcy nie zaprzeczają. Zgodnie podkreślają jednak, że jest jeszcze zbyt wcześnie na wysuwanie aż tak śmiałych wniosków.
Źródło: http://www.e-biotechnologia.pl
Tagi: grzyby halucynogenne, psylocybiny, środek psychodeliczny, mózg, kora przedczołowa, kora mózgowa, zdrowie, świadomość, lab, laboratoria, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje