Nature 482, 7386 (2012)
Poza tym w tym numerze znajdziemy ciekawy artykuł o trzech gatunkach lilipucich jaszczurek, które odkryto w lasach Madagaskaru. Wszystkie mają długość mniejszą niż 24 mm, co czyni je najmniejszymi kręgowcami na Ziemi. Ponadto, przeczytać możemy o gwieździe, która rozbłysła mocniej w 1961 roku, co zinterpretowano jako jej śmierć w supernowej. Jak się jednak okazuje, gwiazda jeszcze nie wygasła, a widziana eksplozja mogła mieć inny charakter, który obecnie próbują zbadać astronomowie. Oprócz tego, w numerze znajdziemy artykuł o rybach żyjących w Antarktyce i o tym, co powoduje, że nie zamarzają one w jej lodowatych wodach.
Czeka nas także niezwykła historia kwiatu, który ma szansę rozkwitnąć ponownie po 30 000 lat spędzonych pod lodem, za sprawą grupy naukowców pod kierunkiem Rosjanina Dawida Giliczinskiego. I wreszcie na koniec tekst, w którym jego autor zastanawia się, czy Henry Markram powinien otrzymać miliard euro na zbudowanie pełnego modelu komputerowego ludzkiego mózgu. Zachęcamy do lektury!
Opracowała: Katarzyna Chrząszcz
Źródło: http://www.nature.com
Tagi: Nature, Alan Turing, matematyka, jaszczurka lilipucia, gwaizda, supernowa, Dawid Giliczinski, lab, laboratoria, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje