Nanoczasteczki kontra drożdżaki
Grzyby z gatunku Candida albicans i Candida glabrata tworzą zwarte kolonie (tzw. biofilmy) i powodują trudne w leczeniu infekcje, które dosięgają dzieci, seniorów oraz osoby o osłabionym układzie odpornościowym. Najczęściej są to drożdżyca błony śluzowej jamy ustnej oraz stomatopatia protetyczna - bolesne zakażenie występujące u osób noszących protezy stomatologiczne.
Prof. Mariana Henriques z Uniwersytetu Minho w Portugalii badała przeciwgrzybiczne właściwości nanocząsteczek srebra o różnych rozmiarach i koncentracjach. Wraz z zespołem naukowców analizowała sztucznie stworzone biofilmy w otoczeniu najbardziej jak to możliwe przypominającym warunki panujące w jamie ustnej. Po kontakcie biofilmów z nanocząsteczkami srebra drożdżaki zostały zniszczone, przy czym wszystkie rozmiary nanocząsteczek były równie skuteczne. Daje to nadzieje na ich różnorodne wykorzystanie, m.in. w płynach do płukania jamy ustnej czy prewencyjnie w protezach stomatologicznych.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: biofilm, infekcja, grzyb, nanoczasteczka, Candida albicans, Candida glabrata, jama ustan, błona śluzowa, zakażenie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje