Narodowe Centrum Badań Jądrowych zostało przyjęte do dwóch ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i rozwoju energetyki jądrowej organizacji: SARNET i NUGENIA. Udział w międzynarodowych organizacjach ma zapewnić Polakom niezbędną wiedzę, którą będzie można wykorzystać na polskim gruncie. Jak czytamy na Portalu Górniczym, zaproszenie NCBJ do grona SAENET i NUGENIA to wyraz uznania dla polskiego wkładu w prace Platformy Technologicznej Zrównoważonej Energetyki Jądrowej.
Europejska platforma SARNET działa pod egidą Komisji Europejskiej. Do jej podstawowych zadań należy zwiększanie bezpieczeństwa wytwarzania energii jądrowej poprzez badanie i analizę wypadków w elektrowniach jądrowych na świecie. Obecnie do SARNET należą naukowcy z 42 instytucji europejskich, a także przedstawiciele Kanady, Korei oraz Stanów Zjednoczonych. Uczestnictwo Narodowego Centrum Badań Jądrowych ze Świerku w organizacji ma wspomóc wymianę doświadczeń oraz przyczynić się do większej mobilności naukowców.
Drugą organizacją, do której przystąpiło w kwietniu tego roku NCBJ jest międzynarodowe stowarzyszenie non-profit o nazwie NUGENIA. Obecnie pod swoimi skrzydłami skupia 50 organizacji wspierających bezpieczeństwo energetyczne, instytucji badawczych i przedstawicieli firm. Do jej podstawowych zadań należy inicjowanie prac badawczych i poszukiwanie najefektywniejszych źródeł ich finansowania oraz wspieranie transferu wiedzy z nauki do przemysłu.
Udział Polski w międzynarodowych organizacjach związanych z bezpieczeństwem jądrowym to odpowiedź na potrzebę zgłębiania wiedzy i zdobywania nowych doświadczeń w zakresie energetyki jądrowej. Jak czytamy na Portalu Górniczym, obecnie 1/3 energii w Europie pochodzi z atomu, co zobowiązuje państwa do zapewnienia należytego bezpieczeństwa dostaw energii pochodzącej z tego źródła.
Więcej informacji o organizacjach można znaleźć na ich stronach internetowych: http://www.sar-net.eu/ oraz http://nugenia.org/.
Izabela Rutkowska, materiał opracowany na podstawie artykułu „Atom: Polskie centrum badawcze w międzynarodowych organizacjach”, Portal Górniczy, 04.04.2012 r.
Recenzje