NCBJ zachęci mazowieckich uczniów do nauk ścisłych...
Czy fizyka da się lubić? Dlaczego coraz mniej młodych interesuje się naukami ścisłymi? Jak wpłynąć na ich zainteresowania i wybory? Odpowiedzi na te pytania poszuka Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, które rozpoczyna projekt edukacyjny "Szkoła z Przyszłością" skierowany do szkół ponadgimnazjalnych na Mazowszu.
Najważniejszym zadaniem projektu jest opracowanie i zaproponowanie nowej jakości w kształceniu uczniów szkół ponadgimnazjalnych z przedmiotów ścisłych. To nie tylko udostępnienie nowych narzędzi dla nauczycieli, ale również popularyzacja fizyki, chemii i zagadnień energii jądrowej wśród uczniów.
"Dane dotyczące wyborów młodzieży są alarmujące, coraz mniej osób swoją przyszłość wiąże z zagadnieniami technicznymi" - mówi kierownik projektu "Szkoła z przyszłością" Marcin Sadowski.
Zauważa, że statystyki z rynku pracy przedstawione przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie jednoznacznie pokazują, że największe szanse na zatrudnienie mają osoby wykształcone właśnie w naukach ścisłych. "Okazało się, że jednym z czynników, które wpływają na to, że młodzież wybierając swoją przyszłość odchodzi od przedmiotów ścisłych, jest niedostateczna atrakcyjność lekcji w szkole. Właśnie dlatego ruszamy z projektem +Szkoły z przyszłością+, a więc z interaktywnymi zajęciami podczas których w ciekawy i prosty sposób będzie mowa o zawiłych i wydawać by się mogło trudnych zagadnieniach takich jak chociażby promieniowanie jonizujące" - wyjaśnia Sadowski.
Atrakcyjność lekcji podniosą interaktywne zajęcia w laboratoriach Narodowego Centrum Badań Jądrowych i wycieczka do jedynego w Polsce czynnego reaktora badawczego "Maria". Nauczyciele, pracownicy NCBJ i uczniowie wspólnie wypracują metody, które w przyszłości mogą zachęcić kolejne pokolenia do dalszego poznawania tajników fizyki czy chemii.
Projekt "Szkoła z przyszłością" składać się będzie z trzech etapów. W pierwszym, przeprowadzona zostanie dogłębna analiza i postawiona diagnoza dotycząca istniejącego systemu nauczania w zakresie przedmiotów ścisłych. Drugi etap to zajęcia prowadzone w formie zajęć pozalekcyjnych. Ich silnym punktem będzie fakt, że salami lekcyjnymi będą laboratoria Narodowego Centrum Badań Jądrowych, a nauczycielami - pracownicy NCBJ.
W rezultacie wszystkich działań zostanie zgromadzony materiał analityczny, który później może zostać wykorzystany na potrzeby opracowania kompleksowego systemu kształcenia nauk ścisłych w Polsce.
Inicjatorem przedsięwzięcia "Szkoła z przyszłością" jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych, którego laboratoria znajdują się w podwarszawskim Otwocku-Świerku. Projekt o wartości blisko 1 mln zł. jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej.
Tagi:
fizyka,
nauki ścisłe,
matematyka,
technologia,
naukowiec,
uczony,
uczeń,
student,
lab,
laboratorium,
laboratoria,
projekt,
NCBJ
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje