Krakowianie coraz częściej uczuleni na chemikalia
Specjaliści, pod przewodnictwem prof. dr hab. med. Krystyny Obtułowicz i dr hab. n. med. Ewy Czarnobilskiej, analizowali wyniki badań przeprowadzonych w krakowskich poradniach alergologicznych wśród blisko 30 tysięcy krakowskich dzieci w wieku 7–8 lat i młodzieży w wieku 16–17 lat.
Okazuje się, że coraz częściej przyczyną ich uczuleń są czynniki chemiczne, z którymi mają do czynienia od najmłodszych lat - informuje doc. Czarnobilska. - Odświeżacze powietrza w mieszkaniach czy samochodach, silne środki czyszczące na półkach hipermarketów, perfumy i kosmetyki do makijażu dla małych dziewczynek, a nawet przekłucie uszu, mogą wywołać alergię na całe życie.
Badania prowadzone były w ramach realizowanego od 2001 r. przez Poradnię Alergologiczną SU, we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, programu promocji zdrowia "Zdrowy Kraków". Jak podkreśla prof. Obtułowicz, koordynator projektu i Kierownik Poradni Alergologicznej SU, "program trwa nadal i co 3 lata jest weryfikowany. Pozwala stwierdzić, że znaczna część uczniów z alergicznym nieżytem nosa i zatok czy alergią skóry w ogóle nie jest leczona. Nie ma przeprowadzonych diagnostycznych badań ani nie zna skutków naturalnie rozwijającej się alergii".
Program nie tylko daje wgląd w problem, ale także wyłania nieleczonych uczniów z alergią, umożliwia ich diagnostykę i włączenie pod specjalistyczny nadzór. Już planowane są kolejne badania. Mają odbyć się w latach 2013–2016 na terenie SU w Krakowie.
Źródło: http://alergie.mp.pl
Tagi: alergie, uczulenie, chemikalia, przemysł chemiczny, poradnia alergologiczna, Kraków, lab, laboratoria, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje