Alergeny atakują
U 18-letniej Klaudii Winiarskiej z Poznania uczulenie na roztocza zdiagnozowano, kiedy była uczennicą gimnazjum. Teraz leczy się w poradni przy ul. Galla Anonima w Poznaniu. - Trzy razy w tygodniu przyjmuję tzw. szczepionkę immunologiczną i jestem pod stałą opieką specjalisty - mówi Klaudia. - Na wizyty umawiam się regularnie. Wiosną jest to trochę bardziej skomplikowane, bo w poradni jest więcej pacjentów. Następną wizytę mam w maju, ale umówiłam się na nią już na początku marca.
- Rzeczywiście, jest to szczególny dla nas okres - przyznaje Małgorzata Kostrzewa, lekarz alergolog z poradni przy ul. Galla Anonima. - W ostatnich latach obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie na leczenie alergologiczne i, co za tym idzie, dłuższe kolejki w poradniach.
Pacjenci, którzy teraz chcieliby się umówić do alergologa w poradni przy ul. Galla Anonima, musieliby czekać ponad trzy tygodnie - nawet ci, którym katar, łzawienie oczu i kaszel nie dają żyć. Podobny okres oczekiwania jest w poradni przy ul. Spornej w Poznaniu. Tam leczą się tylko dzieci do 18. roku życia.
- To taka sezonowość niektórych poradni - przyznaje Mariusz Sykała, kierownik placówki. - U nas zwiększony ruch dotyczy właśnie poradni alergologicznej i pulmonologicznej.
Do tej drugiej trafiają m.in. pacjenci z astmą oraz ze wszelkiego rodzaju powikłaniami związanymi z alergiami.
W marcu przez poradnię alergologiczną przewinęło się prawie 500 małych pacjentów, a przez trzy pierwsze tygodnie kwietnia było ich już 460. Mariusz Sykała szacuje, że poradnia pulmonologiczna tylko w kwietniu obsłuży 800 osób.
- W związku z tak dużym zapotrzebowaniem wysłaliśmy już do NFZ prośbę o zwiększenie limitów na ten rok - mówi Sykała. - Czekamy na odpowiedź.
Według danych dostępnych na internetowej stronie wielkopolskiego oddziału NFZ na wizytę w poradniach alergologicznych czeka się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Średni okres oczekiwania w Poznaniu w najbardziej znanych poradniach to 3-4 tygodnie.
Źródło: http://alergie.mp.pl
Tagi: alergen, alergeny, alergeny kontaktowe, alergia, uczulenie, poradnia alergologiczna, lab, laboratoria, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje