Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych
Usytuowanie SMCEBI jest zgodne z koncepcją zagospodarowania przestrzennego terenu przeznaczonego na Chorzowski Kampus Uniwersytetu Śląskiego oraz zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego dla miasta Chorzowa. Projekt zagospodarowania obejmuje propozycję przekształceń funkcjonalnych i przestrzennych całego terenu, z uwzględnieniem kompleksu budynków naukowo-dydaktycznych, w tym budynku SMCEBI oraz obiektów usług komercyjnych - sala sportowa, siłownia, fitness, aquapark (zespół basenów krytych, odkrytych, sauny, hydroterapia) oraz kręgielnia, bowling, boiska sportowe – piłka ręczna, siatkowa, tenis, rynna deskorolkowa, zespół szatni i zadaszonych trybun dla boiska piłkarskiego i rollareny.
Dodatkowo o atrakcyjności miejsca stanowić będzie układ zaprojektowanych połączeń komunikacyjnych wraz z miejscami parkingowymi oraz połączenie, za pomocą traktu pieszego, z istniejącym parkiem.
Teren, na którym zlokalizowano SMCEBI to teren powojskowy spełniający także wszystkie wymogi stawiane budynkom, które mają pomieścić nowoczesną aparaturę, gdyż nie ma tu żadnych zakłóceń mających decydujący wpływ na wyniki pomiarów. Obszar jest na tyle rozległy, że nie tylko nie ogranicza planowanej budowy, ale wznoszenie nowych inwestycji nie zakłóci funkcjonowania Uniwersytetu.
SMCEBI poprzez wysokiej jakości działalność dydaktyczno-naukową, zgodnie z opracowanymi założeniami programowymi, zapewniać będzie:
rozwój wysokich technologii - dziedzin i dyscyplin nauk stosowanych, pożądanych z punktu widzenia rozwoju gospodarczego kraju,
wzmocnienie potencjału ludzkiego w zakresie badań i technologii,
upowszechnianie uzyskanej wiedzy,
współpracę międzysektorową i łączenie potencjałów,
a tym samym przyczyni się do realizacji Strategii Lizbońskiej, która między innymi poprzez rozwój edukacji i przedsiębiorczości, ma doprowadzić kraje Unii Europejskiej do gospodarki opartej na wiedzy (GOW) i do zwiększenia jej innowacyjności. Projekt Centrum jest także zgodny z programem Edukacja i Szkolenia 2010, wskazującym główne cele realizacji Strategii Lizbońskiej – gdyż jest to inwestycja, która przyczynia się do kształcenia specjalistów w dziedzinach najnowocześniejszych technologii i zwiększenia liczby absolwentów matematyki, nauk przyrodniczych i techniki w kraju.
Źródło: http://www.smcebi.us.edu.pl/
Tagi: Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, projekt, technologia, badania, innowacja, student, nauki przyrodnicze, kampus
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje