Energooszczędne auta dziełem studentów Politechniki Lubelskiej
Samochody zbudowali studenci skupieni w kołach naukowych działających na wydziałach Mechanicznym oraz Elektroniki i Informatyki na Politechnice Lubelskiej. Ich pojazdy wzięły udział w 28. edycji prestiżowego konkursu studenckiego Shell Eco-Marathon, w maju, w Rotterdamie. Konkurs odbywa się co roku w różnych miejscach na świecie, a startują w nim zespoły studentów z uczelni całego świata, które konstruują pojazdy najbardziej wydajne pod względem energetycznym. Zespół z Politechniki Lubelskiej, który zbudował bolid Elvic, w konkursowej kategorii „Prototype” zajął 17. pozycję na 23 pojazdy dopuszczone do konkursu. Natomiast Cetan w kategorii samochodów miejskich „Urban Concept” zajął 3. miejsce, a do rywalizacji w tej kategorii dopuszczono sześć pojazdów.
Elvic zasilany prądem elektrycznym może przejechać 190 km zużywając 1 kWh energii. Zasilany jest z akumulatora, którego pełne ładowanie trwa 2-3 godziny. Waży około 60 kg. Maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć to 50 km/h. Studenci zapowiadają, że będą pracować na poprawą osiągów samochodu.
Samochód Cetan - skonstruowany przez studentów Politechniki Lubelskiej z myślą o użytkowaniu w ruchu miejskim – ma zamontowany silnik diesla o pojemności 211 cm sześciennych. Auto waży 205 kg, ma moc 4,5 KM, a na 80 km spala jeden litr paliwa. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć, to 80 km/h. Konstruktorzy Cetana również będą dokonywać przeróbek i modyfikacji swojego pojazdu - planowane zmiany mają spowodować m.in. że samochód będzie szybszy i bardziej ekonomiczny jeśli chodzi o pobór energii. Oba zespoły – liczące po kilkanaście osób – zapowiadają dalsze prace nad ulepszaniem swoich prototypów i mają nadzieję, że w przyszłym roku również wystartują w konkursie Shell Eco-Marathon.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: Shell Eco-Marathon, student, samochód, napęd elektryczny, Politechnika Lubelska, konkurs, paliwo
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje