Ostatni taki spektakl w naszym życiu
Tranzyt Wenus rozpocznie się już o godz. 0.28 naszego czasu, a więc w środku nocy. Oczywiście zjawisko będzie można obserwować dopiero, gdy Słońce wynurzy się spoza horyzontu, co nastąpi w Polsce zachodniej przed godziną 5. W środę 6 czerwca między godziną piątą a siódmą na Wieżę Matematyczną w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego wejdziemy bezpłatnie. Będą tam czekali astronomowie z prof. Pawłem Rudawym, który jest ogólnopolskim koordynatorem programu Venus Transit 2012. Wszystkim chętnym zaproponują obserwację zjawiska bezpieczną metodą projekcyjną, to jest poprzez rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran.
Adiunkci z Instytutu Astronomii dr Tomasz Mrozek, dr Ewa Niemczura i dr Sylwester Kołomański zapraszają natomiast w wigilię przejścia Wenus na całonocne czuwanie i wspólne powitanie Słońca przy schronisku na Stogu Izerskim. Przywiozą teleskopy do oglądania nocnego nieba oraz Słońca. Będą też prelekcje o historii obserwacji tranzytów, które posłużyły m.in. do wyznaczenia rozmiarów Układu Słonecznego, a także o Słońcu i naszym układzie planetarnym. Pierwszy wykład rozpocznie się o godz. 20.00. W pakiecie odpowiedzi na każde pytanie dotyczące astronomii.
Wiele osób pamięta zapewne tranzyt Wenus z 2004 roku, ale nie jest to bynajmniej zjawisko częste. Kolejne przejście będzie widoczne z Ziemi dopiero w grudniu 2117 roku, a następne – w czerwcu 2247.
Źródło: www.uni.wroc.edu.pl
Tagi: Wenus, tranzyt, teleskop, Słońce, horyzont, obserwacja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje