W Międzyzdrojach powstała Stacja Morska US
W skład nowej Stacji Morskiej w Międzyzdrojach wchodzi 3-kondygnacyjny budynek i 16-metrowa wieża obserwacyjna, które należały wcześniej do Straży Granicznej. Obiekty uczelnia wyremontowała i przeznaczyła na działania badawcze. Usytuowanie stacji na szczycie wydmy umożliwia prowadzenie unikalnych badań naukowych. W Stacji Morskiej przewidywane są m.in. regularne obserwacje transportu piasku na plaży, selekcji i reemisji zanieczyszczeń nad Bałtykiem oraz badania dotyczące zmian klimatycznych.
W stacji zainstalowana jest m.in. stacja meteorologiczna mierząca ciśnienie atmosferyczne, kierunek i prędkość wiatru, usłonecznienie czy promieniowanie słoneczne. Aparatura badawcza będzie wkrótce uzupełniona o zestaw pięciu kamer cyfrowych, które mają służyć do obserwacji i rejestracji procesów brzegowych. Ponadto stacja będzie wyposażona w urządzenia monitorujące zarówno jakość powietrza, jak i wody morskiej.
W stacji w Międzyzdrojach już od lutego prowadzone są badania. Stacja prowadzi już stały monitoring trzynastu parametrów meteorologicznych. Realizowany jest tam już m.in. projekt badawczy „SatBałtyk - Satelitarna Kontrola Środowiska Morza Bałtyckiego” oraz projekt „Rozmieszenie i morfodynamika środowiska wydm przednich i fluktuacje roślinności - bioróżnorodne siedlisko polskiego wybrzeża – Foredune Morphodynamics and Biodiversity (FoMoBi)”.
Celem projektu SatBałtyk jest m.in. umożliwienie sprawnego określania stanów środowiska Bałtyku. Tak więc powstać mają np. mapy rozkładów temperatury, stanu dynamicznego powierzchni morza, stężenia chlorofilu i innych pigmentów fitoplanktonu, zakwitów trujących alg, czy pojawiania się plam zanieczyszczeń, w tym rozlewów ropy. Ponadto przewiduje się rozwijanie i w miarę możliwości praktyczne wykorzystywanie satelitarnych metod oceny stanu zlodzenia powierzchni morza.
Zadaniem drugiego projektu - FoMoBi - jest kompleksowe badanie siedlisk wydm przednich, m.in. inwentaryzacja przestrzenna takich wydm, a także określenie ich zmienności w czasie pod wpływem różnych czynników.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: stacja morska, Miedzyzdroje, Hel, uczelnia, badania, projekt, monitoring
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje