Koniki polne zajadają stres
Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Uniwersytetu Yale skonfrontowali koniki polne z pająkami, by wywołać reakcję stresową. Po porównaniu z grupą kontrolną, której nie straszono pająkami, zaobserwowano, że w organizmach zestresowanych osobników stosunek węgla organicznego do azotu (C:N) był wyraźnie wyższy.
Gdy wystraszony konik polny umiera, jego szczątki, które w rezultacie zmiany diety zawierają mniej azotu, wpływają na pracę żyjących w glebie mikrobów, odpowiadających za procesy rozkładu martwej materii organicznej. Mając do dyspozycji mniejszą ilość azotu, bakterie rozkładają materię wolniej, co z kolei wpływa na produktywność gleby.
Podczas testów laboratoryjnych naukowcy badali wpływ na glebę szczątków koników polnych z obu grup. Gdy mikroby skonsumowały szczątki owadów, na ziemi położono zwiędłe rośliny. Okazało się wówczas, że tempo dekompozycji było o 62 - 200 proc. wolniejsze w przypadku mikrobów, które wcześniej rozkładały zestresowane koniki polne.
W kolejnych eksperymentach naukowcy użyli sztucznych koników polnych, tj. mieszanki cukrów, białka i chityny w różnych proporcjach. Również w tym przypadku zauważyli poprawę wydajności mikrobów, jeżeli mieszanka dostarczała im większe ilości zawartego w białku azotu.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: konik polny, stres, gleba, mikroby, pająk, szczątki
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje