Wakacyjny wolontariat
„PROJEKTOR – wolontariat studencki” to ogólnopolski program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu. Program ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach. W ramach programu studenci docierają do dzieci i młodzieży z małych miejscowości, przekazując im wiedzę, ale także pozytywne wzorce i własnym przykładem zachęcają do dalszego rozwoju i nauki. Od 2003 roku w całej Polsce przeprowadzono 12 502 projekty edukacyjne w blisko tysiącu szkół. Wzięło w nich udział ponad 8645 studentów-wolontariuszy.
Jaka jest rola studentów-wolontariuszy? Przez cztery godziny dziennie, przez pięć dni, należy organizować zajęcia dla dzieci mieszkających w danej miejscowości. Każdy projekt realizowany jest przez dwie, trzy osoby — najlepiej, by była to grupa znajomych, ale koordynatorzy w razie potrzeby także pomogą znaleźć chętnych do zespołu. Temat zajęć zależy tylko od zainteresowań i kreatywności prowadzących — można poprowadzić warsztaty plastyczne, sportowe, teatralne, chemiczne, związane z ochroną środowiska, psychologiczno-pedagogiczne, matematyczno-przyrodnicze, informatyczne… Wsparcie finansowe i organizacyjne daje fundacja, studenci — swój czas i pomysły.
Na udziale w projekcie zyskują wszyscy. Dzieci zdobywają nowe umiejętności i wiedzę, podaną w ciekawy, przełamujący szkolne schematy, sposób, mają dużo zabawy i szansę na odkrycie nowej pasji, a wolontariusze są dla nich inspiracją. Studenci natomiast zyskują niezapomniane wakacje, nowe znajomości, umiejętności organizacyjne i pracy w grupie, a przede wszystkim mnóstwo satysfakcji.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.projektor.org.pl.
Kontakt do regionalnego koordynatora programu w woj. dolnośląskim i opolskim: Kazik Suszniak, nr tel. 792 868 163, 724 086 170, e-mail: k.suszniak@projektor.org.pl.
Tagi: wolontariat, projekt, student, wakacje, edukacja, fundacja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje