Oceaniczne laboratorium
Powstająca jednostka doświadczalna pozwoli rozwiązać problem jakim są zbyt krótkie rejsy naukowe. Jak informuje Rzeczpospolita statek będzie mógł pływać praktycznie bez przerwy, a jego przegląd techniczny będzie wykonywany dopiero po 15 latach. „Statek jest zaprojektowany do badania oceanu w nowy sposób, głównie przez obserwacje podwodne” – tłumaczył telewizji CNN Ariel Fuchs, dyrektor ds. mediów i edukacji SeaOrbiter. – „Pozwoli na podjęcie misji badawczych w dziedzinie biologii morza, oceanografii i badań klimatycznych.” Załoga oceanicznego laboratorium w zależności od potrzeb programów naukowych będzie wymieniona co kilka tygodni lub miesięcy.
Według Rzeczpospolitej, koncepcja dryfującego laboratorium powstała już 12 lat temu i została przedstawiona przez Jacques'a Rougerie. Konstruktorzy rozwiązali kwestie techniczne i uzyskali wsparcie instytucjonalne oraz przemysłowe jakieś pięć, sześć lat temu, dzięki czemu można było sfinansować fazę projektu w przeciągu dwóch ostatnich lat. Do tej pory zakończono fazę projektu przemysłowego, a model statku stał się atrakcją na trwającej obecnie wystawie Wxpo 2012 w Yeosu w Korei Południowej.
Laboratorium zostało zaprojektowane w taki sposób, aby dryfować z prądami oceanicznymi a większość energii zużywanej przez statek będzie wykorzystywana dla systemów podtrzymywania życia i napędu. Pozwoli to unikać spotkań z innymi pojazdami, górami lodowymi czy burzami. Konstruktorzy statku współpracują z koncernem EADS nad możliwością zastosowania biopaliwa, które byłoby głównym źródłem zasilania. Oprócz tego wykorzystane zostaną dostępne na oceanie energie: słoneczna, wiatrowa i fal.
Źródło: www.pi.gov.pl
Tagi: ocean, laboratorium, lab, dośwadczenia, obserwacja, statek
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje