Płytki DNA - szybsze wytworzenie złożonych obiektów DNA
Naukowcy z Instytutu Wyss opracowali metodę wytwarzania złożonych nanostruktur z krótkich, syntetycznych nici DNA. Płytki jednoniciowe (STSs – single-stranded tiles) to integrujące się ze sobą bloki DNA podobne do klocków Lego®, które mogą być zaprogramowane tak, by łączyć się w precyzyjnie ustalone kształty, takie jak liczby, litery czy emotikony. Dalszy rozwój nanotechnologii mógłby umożliwić stworzenie nowych urządzeń w skali nano, takich jak te dostarczające lek wprost do ogniska choroby. Technologia opisana w internetowym wydaniu Nature przez naukowców z Instytutu Wyss pod kierownictwem doktora Peng Yin.
Nowa metoda wykorzystuje płytki DNA, które łączą się ze sobą wykorzystując uzupełniające się sekwencje DNA . Jeśli dopasowanie nie jest możliwe, bloki nie łączą się. W ten sposób zbiór płytek może zostać ukształtowany na podobieństwo określonych znaków. By zademonstrować działanie tej metody naukowcy stworzyli ponad sto różnych wzorów takich jak: chińskie znaki, numery oraz czcionki, używając setek płytek dla jednej 100 nanometrowej struktury. Podejście to jest nieskomplikowane, wydajne i wszechstronne.
Jak dowiadujemy się z artykułu zamieszczonego na stronie Physicsworld.com stworzenie każdego kształtu zajmuje około jednej godziny, w przeciwieństwie do metody origami, która wymagała tygodnia. Ponadto, okazuje się, że nowa metoda jest znacznie tańsza jako że jeden zestaw płytek kosztujący 4,5 tys. funtów może posłużyć do wytworzenia 2 x 1093 znaków. Przy użyciu metody origami do każdego nowego kształtu potrzebny jest nowy zestaw „klamr”. Z drugiej jednak strony zwrot środków przy użyciu nowej technologii to tylko 6 – 40 %, a przy metodzie origami to aż 95%.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: nanotechnologia strukturalna, płytki DNA, DNA, sekwencja, lek, obiekt
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje