Doktorant UW odkrywcą związku zachowującego się jak gąbka
Andrew Churchard, który dokonał odkrycia i zsyntetyzował nowy związek na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi badania w ramach projektu „Hydrogen”. Swojego odkrycia dokonał dość przypadkowo, podczas badań nad związkami niklu. Uczony zauważył, że jeden z badanych przez niego związków chemicznych - kompleks fluoroboranu niklu (II) z makrocyklicznym ligandem siarkowym - wykazuje zdolność do pochłaniania i uwalniania pary wodnej, przy zachowaniu krystaliczności. Jest jak gąbka, która pochłania i uwalnia nie wodę, lecz parę wodną. Odwracalne pochłanianie pary wodnej przez związki chemiczne jest obserwowane bardzo często, ale bardzo rzadko wiąże się z zachowaniem krystaliczności, podaje na swojej stronie internetowej Uniwersytet Warszawski.
Jak czytamy w komunikacie, absorpcja pary wodnej prowadzi najczęściej do tak znaczących zmian w strukturze krystalicznej związku, że z reguły wywołuje dezintegrację kryształów lub ich stopniowe rozpuszczanie się w kondensującej cieczy. Do tej pory nauce znane były dwa typy układów: układy nanoporowate oraz polimery koordynacyjne, które miały zdolność pochłaniania pary wodnej przy zachowaniu struktury krystalicznej. Odkryty przez badaczy z Warszawy nowy związek niklu otwiera trzecią kategorię związków: rodzinę kryształów molekularnych.
Wyniki badań zostały opublikowane w „Dalton Transactions”. Badacze z zaciekawieniem obserwują teraz kolejne syntezowane w ich laboratorium związki niklu.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: gąbka, związek chemiczny, ligand, nikiel, nanopory, woda, para wodna, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje