Szczepionka przeciw nikotynie
Badacze z Weill Cornell Medical College (USA) przetestowali antynikotynową szczepionkę na myszach. Zauważyli, że dzięki jednorazowej dawce zwierzęta przez całe życie pozostawały odporne na uzależnienie od nikotyny. Szczepionkę zaprojektowano w ten sposób, aby pobudzała organizm do produkcji przeciwciał, które pochłaniają cząstki nikotyny z układu krwionośnego, zanim ta zdąży dotrzeć do serca lub mózgu i wywołać jakikolwiek biologiczny efekt.
Naukowcy muszą przeprowadzić jeszcze wiele testów na innych zwierzętach (szczurach, naczelnych) zanim będą mogli wypróbować skuteczność szczepionki na ludziach. Jednak badacze są dobrej myśli i mają nadzieję, że w przyszłości pomogą wielu palaczom, którzy bezskutecznie próbują zerwać z nałogiem, a nawet zapobiec potencjalnemu uzależnieniu od nikotyny u ludzi, którzy jeszcze nie zaczęli palić.
Dotychczasowe szczepionki były nieskuteczne, gdyż polegały na wprowadzaniu do organizmu gotowych przeciwciał, które były w stanie przetrwać w ciele tylko kilka tygodni. W dodatku taka pasywna szczepionka wymagała różnej dawki dla każdej osoby.
Jednakże naukowcy stworzyli zupełnie nowy rodzaj szczepionki, tzw. szczepionkę genetyczną, którą stosowano już do leczenia u myszy chorób oczu i niektórych nowotworów.
Szczepionka antynikotynowa także opiera się na tym modelu i polega na wprowadzeniu sekwencji genetycznej przeciwciała antynikotynowego do nieszkodliwego wirusa AAV (adeno-associated virus), który następnie jest wstrzykiwany zwierzęciu. Prowokuje to organizm do produkcji własnych przeciwciał na wzór tego wprowadzonego przez naukowców.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: tytoń, szczepionka, lab, laboratoria, palenie, nowotwór
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje