XV edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
Bystrzyca Kłodzka i Jelenia Góra (11–12.10)
Mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej skonfrontują swoją znajomość miasta i okolic z prezentacjami badaczy. Podczas festiwalowych wycieczek uczestnicy przetrą szlaki turystyczne (Leśne ścieżki dydaktyczne w gminie Bystrzyca Kłodzka) i poznają milczące skały (Kamienna Bystrzyca – co kamienie mówią o naszym mieście?). Uczniowie przekonają się, jakie sekrety kryją mury ich szkoły (Geologia i wykorzystanie skał – „wycieczka terenowa” w murach Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej).
Uczestnicy Festiwalu odkryją świat dolnośląskiej roślinności i minerałów (Środowisko przyrodnicze dolnośląskich zeolitów), przyjrzą się procesom geologicznym (Przyroda nieożywiona Dolnego Śląska) oraz dowiedzą się, jaki wpływ na środowisko mają Ekstremalne zjawiska atmosferyczne w Sudetach Wschodnich. Natomiast w Jeleniej Górze mieszkańcy poznają działania poprawiające wizerunek ich miasta (Marketing terytorialny na rzecz promocji i rozwoju miasta), a zainteresowanych zauroczy pewien przedsudecki region (Wczoraj, dziś i jutro na Wzgórzach Strzelińskich).
Wałbrzych (18–25.10)
W tym największym sudeckim mieście odbędzie się ponad 90 festiwalowych imprez. Zajęcia rozwieją mroki przeszłości Wałbrzycha i okolic. Ciekawą propozycją dla uczniów będą warsztaty w trzech językach połączone z budowaniem makiety miasta (Mein Stadt Wałbrzych, Ma ville Wałbrzych, My Dream City Wałbrzych). Imprezy ubarwi pokaz zdjęć Przez ulice dawnego Wałbrzycha oraz gra dydaktyczna Wałbrzych a świat. Do atrakcji będą należały także warsztaty architektury Zamki i pałace Dolnego Śląska oraz prezentacja Parki w miastach śląskich. Spragnionych relaksu odprężą zajęcia Usługi spa i wellness w ofercie hotelarskiej w miejscowościach uzdrowiskowych Dolnego Śląska.
Legnica i Zgorzelec (27–28.09)
Historia odcisnęła piętno na regionie Dolnego Śląska. Doskonałą okazją do zgłębiania tajemnic przeszłości będzie wykład o wojennych działaniach na tym terenie – Obrona twierdz Dolnego Śląska w czasie II wojny światowej. Poza tym zostanie odkryta Historia Legnicy pisana w kamieniu oraz nakreślone będą kontrowersyjne zdarzenia w regionie (Rosjanie w Legnicy 1945-1993 - przedłużona wizyta). Uczestnicy Festiwalu w Zgorzelcu dowiedzą się zaś, jakie są Walory przyrodniczo – kulturowe polskiej części Górnych Łużyc. Zainteresowani geografią odbędą edukacyjną podróż W poszukiwaniu izerskiego kwarcu.
Ząbkowice Śląskie (17–19.10)
Ukłonem w stronę mieszkańców Ząbkowic Śląskich będzie festiwalowy wykład na 725-lecie Ząbkowic Śląskich. Natomiast uroki natury będzie można podziwiać na przykładzie Barda i jego okolic. Znajdzie się więc okazja do zwiedzania miasta oraz Sanktuarium Metropolitalnego (Bardo – miasto cudów), a także wysłuchania wykładu Sanktuaria na Ziemi Ząbkowickiej. Poszukiwacze mocnych wrażeń przepłyną Pontonem przez Przełom Bardzki.
Dzierżoniów (3–5.10)
Kolejna dawka historii i przyrody czeka uczestników Festiwalu w Dzierżoniowie, gdzie przedstawiony zostanie zawód archeologa (Archeologia – co to takiego? Znaleziska w Dzierżoniowie i Gilowie). Pasjonaci natury poznają uroki Filii Ogrodu Botanicznego UWr (Nasze dziedzictwo – Arboretum Wojsławice) oraz Rośliny chronione i lecznicze Gór Sowich. Dla traperów ciekawym wydarzeniem będzie wykład o górach – Na szklanych szlakach Jizerskych Hor.
Głogów (4–5.10)
Również w Głogowie przypada jubileusz, na który przygotowano wystawę(45-lecie Muzeum w Głogowie) oraz makietę ukazującą rekonstrukcję tego dawnego grodu i Obronę Głogowa w 1109. Dodatkowo wykład Walory przyrodnicze Parku Krajobrazowego „Chełmy” ukaże zróżnicowanie przyrodnicze i geologiczne rezerwatu w Sudetach Zachodnich. Prócz tego zostaną zaprezentowane tereny Na zachód od Brukalic i Henrykowa – z całą ich różnorodnością i bogactwem naturalnym.
Źródło: www.festiwal.wroc.pl, www.uni.wroc.pl
Tagi: festiwal, nauka, warsztaty, region, przyroda, minerały, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje