Bezdotykowy interfejs czuły zaledwie na koniuszki palców
Kolejno, nowatorski model w postaci zaawansowanego człowieka-maszyny mógłby bazować na wykrywaczach wilgotności. Tutaj, zwykły dotyk nie jest już dłużej potrzebny, aby interfejs pozycjonujący zareagował. W tym wypadku mogłoby to być rozmieszczenie molekuł wody, które znajdują się wokół każdej wilgotnej powierzchni. Przykładem może być ludzki palec, który wystarczy do wywołania reakcji.
„Wrażliwość reakcji na wilgotność jest zwykle uzależniona od struktur przedziałowych w granicach ziarna, a także od elektropozytywności atomów metali, które mają ogromny wpływ na reakcję elektronów wywołaną przez bodźce w postaci wilgoci,” wyjaśnia Yi Xie, profesor na the University of Science and Technology of China. „I stąd ultracienkie nanowarstwy mogą zapewnić idealną platformę dla urządzeń ultrawrażliwych na wilgoć, w tym struktur planarnych 2D z określoną powierzchnią, które mogą wzbogacić ilość atomów pochodzących z zewnętrznych powłok oraz z aktywnych przerw tak, aby wspomóc proces absorpcji molekuł wody.”
Xie wraz ze współpracownikami zaprezentowała elastyczny, bezdotykowy interfejs pozycjonujący, który jest oparty na przestrzennym odwzorowaniu rozmieszczenia wilgotności. Zespół naukowców opracował także ultracienkie nanowarstwy dwusiarczku wanadu (VS2) w celu osiągnięcia wysokiego stopnia wrażliwości oraz elastyczności pikseli odczytu fizycznego. Naukowcy podkreślają, że te nanowarstwy z quasi strukturą elektronową 2D mogą stać się wielce obiecującym materiałem dla wysokiej reakcji na wilgoć.
Intrygującym jest, że ten interfejs nie tylko lokalizuje pozycję wskaźnika nadanej wilgotności, jak koniuszek palca; lecz także wykrywa informację o wysokości względnej jako 3D.
Przyjmując niski koszt produkcji oraz wysoką niezawodność, urządzenia te mogłyby wspomóc pracę przy interaktywnym interfejsie, który będzie przydatny przy projektowaniu człowieka-maszyny uważanego za robota następnej generacji.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: interfejs, opuszek palca, elektropozytywność, molekuła, palec, tkanka skórna, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje