Telefon wykrywa anemię
Zakładany na palec pacjenta czujnik wysyła światło o różnej długości fal poprzez skórę, aby zmierzyć poziom przenoszącej tlen hemoglobiny. Miejscowy pracownik służb medycznych może ocenić na ekranie telefonu wynik pomiaru - interpretację ułatwiają różne kolory, odpowiadające normie oraz umiarkowanemu lub poważnemu niedoborowi hemoglobiny.
W razie wykrycia anemii można wdrożyć leczenie, polegające na podawaniu preparatów żelaza, a w poważniejszych przypadkach - wysłaniu pacjenta do szpitala. Po dokonaniu każdego pomiaru telefon automatycznie wysyła SMS-a do centralnego serwera - pozwala to szybko tworzyć mapy regionów, w których anemia jest powszechnym problemem, a co za tym idzie - kierować do potrzebujących pomoc.
Jak oceniają eksperci, w krajach rozwijających się anemia jest co roku przyczyną śmierci 100 000 matek oraz 600 000 dzieci. W tanie, wytwarzane kosztem 10-20 dolarów przystawki można by wyposażyć miliony pracowników medycznych - w Trzecim Świecie telefonia komórkowa burzliwie się rozwija.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: telefon, anemia, hemoglobina, bioinżynieria, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje