Pomorze dostanie zastrzyk finansowy z programu REGPOT
Wielkie inwestycje zrealizuje Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed (Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego). Koordynatorem projektu o nazwie „Center of Molecular Biotechnology for Healthy Life” (akronim MOBIHEALTH) jest prof. dr hab. Krzysztof Bielawski z Katedry Biotechnologii. Uczony przygotował go we współpracy z pozostałymi pracownikami naukowymi MWB UG i GUMed i utworzoną przez absolwentów MWB trójmiejską firmą doradczą Pro-Science.eu.
„Przyznany grant ma na celu wsparcie międzynarodowej działalności naukowej wydziału i zwiększenie udziału naszych pracowników naukowych i doktorantów w europejskiej przestrzeni badawczej i nauce światowej” – ocenia prof. Bielawski.
Jak tłumaczy, MOBIHEALTH to wielopłaszczyznowy projekt obejmujący cztery zasadnicze obszary. Po pierwsze - zakup i modernizację sprzętu badawczego. Za kwotę ok. 1,5 mln euro na Pomorzu powstanie laboratorium spektrometrii mas. Wydział zatrudni sześciu doświadczonych naukowców oraz dwóch pracowników naukowo-technicznych do obsługi zakupionego sprzętu badawczego. Projekt zakłada również wymianę pracowników naukowych i doktorantów, organizację konferencji i warsztatów oraz inne przedsięwzięcia prowadzone we współpracy z najlepszymi europejskimi centrami badawczymi z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Grecji. W końcu opracowany zostanie strategiczny plan rozwoju systemu zarządzania i ochrony własności intelektualnej oraz zwiększenia możliwości tworzenia innowacyjnych produktów.
Program „Potencjał Badawczy” to największy mechanizm finansowania rozwoju badań naukowych na poziomie europejskim. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel w latach 2007-2013 prawie 54 mld euro. W ciągu ostatnich czterech lat do trzynastu polskich centrów badawczych w ramach programu Potencjał Badawczy trafiło ponad 34 mln euro dofinansowania. W ostatniej edycji konkursu, aż jedną piątą zwycięskich projektów stanowiły projekty złożone przez polskie jednostki naukowe, które uzyskały w tym konkursie dofinansowanie w wysokości 33,3 mln euro z ogólnej sumy 140 mln euro wyasygnowanej przez Komisję Europejską.
Oprócz MWB UG i GUMed fundusze REGPOT trafią również do Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie, Instytutu Fizyki PAN oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Jak podkreśla prof. Bielawski, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, partner MWB UG i GUMed w ostatnio utworzonym konsorcjum, uzyskał finansowanie w tym programie już po raz drugi.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: finansowanie, lab, laboratorium, badania, spektrometria mas
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje