Kawa może pomóc złagodzić objawy choroby Parkinsona
Dr Ronald Postuma z kanadyjskiego McGill University badał wpływ kofeiny na 61 pacjentów z chorobą Parkinsona, którzy czuli się senni w ciągu dnia i doświadczali zaburzeń ruchowych (drżenie palców i dłoni, sztywność mięśniowa, spowolnienie ruchowe). Przez trzy tygodnie badani przyjmowali dwa razy dziennie placebo lub pigułkę zawierającą 100 miligramów kofeiny, a przez kolejne trzy tygodnie 200 miligramów kofeiny (ekwiwalent około 2-4 filiżanek kawy).
Po upływie sześciu tygodni, w grupie, która przyjmowała suplementy z kofeiną, zaobserwowano średnio 5-punktową poprawę w zakresie nasilenia objawów w skali oceny choroby Parkinsona oraz 3-punktową poprawę w zakresie szybkości ruchów i sztywności mięśni w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo.
"Choć nie jest to duża zmiana, może być wystarczająca, by poprawić komfort pacjentów" - mówi dr Postuma. Kofeina nie zmniejszyła jednak senności w ciągu dnia, nie wpłynęła na jakość życia badanych, a także na jakość snu czy objawy depresji - dodaje badacz.
"Kofeina wydaje się zapobiegać zaburzeniom sygnałów nerwowych występujących przy chorobie Parkinsona, a dodatkowo jest bezpieczna i niedroga. Choć wyniki tych badań nie świadczą jeszcze o tym, że powinna być ona wykorzystywana w leczeniu choroby, informacje na temat jej spożycia mogą być brane pod uwagę przez neurologów przeprowadzających wywiady z konkretnymi pacjentami" - zauważa w komentarzu do badań dr Michael Schwarzschild z Massachusetts General Hospital (MGH) w Bostonie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: choroba Parkinsona, kofeina, kawa, drżenie, spowolnienie mięśni, suplement, neurolog, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje