Wykorzystanie grafenu w implantologii neuronowej
Obecnie elektrody wykorzystywane są w celu stymulacji połączeń pomiędzy poszczególnymi partiami mózgu. Nie mniej, po kilku tygodniach pracy elektrody te przestają działać z powodu formowania się na nich tkanki bliznowatej, przez co materiały zawarte w elektrodach nie mogą przewodzić poza tkankę wystarczającego ładunku elektrycznego.
Według Cheng'a większa przewodność jak i niewielki rozmiar grafenu w stosunku do uprzednio produkowanych elektrod obniża impedancję, umożliwiając bardziej przejrzyste odczyty aktywności neuronowej. Ponadto, grafen może mieć lepsze zastosowanie w długotrwałym leczeniu niż tlenek platyny czy tlenek irydu - dwa dotychczas najpopularniejsze materiały używane do produkcji implantowanych elektrod.
I choć elastyczność grafenu nie pozwala na łatwe włączenie go do tkanki, tak jednak Cheng planuje w tym celu wykorzystać "kręgosłup" porowatego krzemu, który powoli i bezpiecznie ulegnie rozkładowi w tkance mózgowej podczas uwalniania przeciwzapalnego leku, ograniczającego powstanie tkanki bliznowatej.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: grafen, implantologia, ślepota, głuchota, padaczka, lab, laboratorium, uszkodzenie rdzenia kręgowego, tkanka bliznowata, tlenek platyny, tlenek irydu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje