Dobre praktyki zza oceanu
Według amerykańskich fachowców innowacyjność firmy można pobudzać poprzez wykorzystanie pomysłowości pracowników, a nie tylko poprzez badania rynku i potrzeb klientów. Firmy z USA powinny być wzorem dla wielu polskich przedsiębiorstw, które nie dostrzegają potencjału swoich pracowników oraz zamknięte są na proste i tanie rozwiązania usprawniające ich działalność gospodarczą.
Dobrym przykładem jest Google, który zorganizował dla swoich pracowników „Free-thinking Fridays”, Nestle oferuje „No meeting Fridays”, natomiast Zynga dostarcza swoim pracownikom wyśmienite i zdrowe jedzenie, które pozwala im lepiej skoncentrować się na pracy. Rozwiązania, takie jak umożliwienie pracownikom prezentowania swoich pomysłów, a następnie powierzenie im opieki nad ich realizacją sprawiają, że kadra zwiększa swoje zaufanie do pracodawcy i angażuje więcej sił w celu realizacji nowych celów. Duże amerykańskie przedsiębiorstwa wskazują na trzy podstawowe zasady, które należy zrealizować jeśli chce się stworzyć innowacyjną firmę.
Przede wszystkim sugeruje się transparentne działania kierownictwa, które wzbudzi zaufanie pracowników. Jeżeli będą oni wiedzieli co się dzieje w firmie, jakie działania są podejmowane i na jakie zmiany mogą liczyć, wówczas ich zaufanie do firmy będzie wzrastało. Świadomość silnych i słabych stron przedsiębiorstwa powoduje, że stają się oni częścią wspólnoty, która ma takie same cele i zamierzenia. Poza tym pracownicy czują się dowartościowani i ważni, co determinuje ich do dalszych działań na rzecz rozwoju swojej firmy. Kolejnym zaleceniem, które poprawia efektywność firmy i pracy pracowników, jest wspieranie ich w codziennej pracy, a nie sugerowanie, że coś „muszą zrobić”. Uwolnienie ich umysłów oraz zdjęcie dodatkowej presji obfituje w ciekawe pomysły i efektywniejszą pracę. Tym bardziej, że szereg inicjatyw, które przynoszą profity amerykańskim korporacjom powstały właśnie przy udziale zatrudnionych w przedsiębiorstwie.
Ostatnią wskazówką, która powszechnie jest stosowana na przykład w Google, to przyzwolenie na podejmowanie ryzyka. Tamtejsze konsorcja i firmy mają wliczone w swoją działalność ponoszenie niepowodzeń, lecz zdają sobie również sprawę, że nagrodzone one mogą zostać przez szereg ciekawych i dochodowych przedsięwzięć. Przykładem może być klient firmy Kotter International, któremu zalecono powierzenie reorganizacji magazynu firmowego pracownikom. W rezultacie zaobserwowano znaczące ułatwienie i udoskonalenie działalności magazynu, a liczba kontuzji i zranień wśród tam pracujących drastycznie zmalała.
Źródło: www.pi.gov.pl
Tagi: biznes, praktyka, lab, laboratorium, przedsiębiorstwo, pracownik, pomysł, współpraca, innowacje
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje