Otwarto Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej
Jak zaznaczyła obecna na uroczystości minister Hanna Trojanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, badania prowadzone w Centrum mają służyć potrzebom zarówno energetyki jądrowej, jak i medycyny nuklearnej.
Centrum kosztowało ponad 26 milionów, z czego 22 miliony zapłaciła Unia Europejska. Gruntownie wyremontowany budynek laboratoryjny zawiera 8 pracowni izotopowych klasy II, gdzie można prowadzić prace z otwartymi źródłami promieniotwórczymi o dużej aktywności (do 1 GBq – klasa I i do 100GBq – klasa II). Są 3 pracownie izotopowe klasy III, 4 laboratoria chemiczne, laboratorium syntez chemicznych, 5 pracowni wyposażonych w aparaturę unikatową, 5 pomieszczeń pomocniczych, 12 pokoi pracy koncepcyjnej oraz sala szkoleniowo – konferencyjna wyposażona w sprzęt pozwalający na obserwację na ekranie eksperymentów prowadzonych w laboratoriach izotopowych.
Wszystkie laboratoria klasy II i III zabezpiecza zdalnie monitorowany sprzęt radiometryczny. Bramki kontrolne, podobne do stosowanych w elektrowniach jądrowych skonstruowali miejscowi specjaliści. W pracowni klasy II znajduje się czeskiej konstrukcji manipulatorowa komora gorąca. Jest to komora do pracy z silnie promieniotwórczymi, ma grube ściany z wizjerami i manipulatorami, których obsługa wymaga niemałej zręczności. Dostarczane do tego pomieszczenia ołowiane pojemniki z izotopami są tak ciężkie, że do ich przemieszczania i otwierania potrzebny jest mały dźwig.
Wszystkie laboratoria wyposażono w dygestoria radiochemiczne - rodzaj oszklonych szaf z wyciągiem, które umożliwiają bezpieczne prowadzenie doświadczeń z substancjami trującymi i wybuchowymi. Są też bardzo szczelne komory rękawicowe do pracy z izotopami alfa promieniotwórczymi.
Centrum wyposażono w nowoczesną aparaturę pomiarową: spektrometry promieniowania alfa, beta i gamma, spektrometr masowy, spektrometr rentgenowski, analizator TGA - TDA, spektrometr Ramana, spektrometry UV – VIS, chromatografy gazowe. Dzięki nim można dokładnie poznać skład próbki i oznaczyć minimalne ilości obecnych w niej promieniotwórczych izotopów.
Młyny, autoklawy, ekstraktory, piece do spiekania tlenków paliw rozszczepialnych pozwalają pracować nad nowymi rodzajami paliwa jądrowego czy substancjami niezbędnymi do odzyskiwania uranu z ubogich złóż. Badane są również sposoby uzyskiwania dogodnych w użyciu postaci izotopów, stosowanych w diagnostyce i terapii chorób nowotworowych - na przykład technetu, astatu czy promieniotwórczego renu.
Centrum zatrudnia 30 pracowników i 10 doktorantów. Instytut Chemii i Techniki Jądrowej jest zaangażowany w realizację dziewięciu projektów w ramach 7 Programu Ramowego UE i programu EURATOM. Projekty te dotyczą nowych metod przerobu paliwa jądrowego, nowych metod biodozymetrycznych, odporności izolacji przewodów elektrycznych, uzyskania akceptacji społecznej składowania odpadów promieniotwórczych, wzmocnienia udziału nowych krajów członkowskich w EUROATOM-ie, przerobem paliw jądrowych reaktorów IV generacji.
W roku 2012 Instytut uzyskał środki na realizację projektu SUCCESS w którym ICHTJ z partnerami europejskimi będzie kontynuował prace nad nowymi metodami przerobu paliwa jądrowego oraz projektu TALISMAN grupującego duże laboratoria i instalacje radiochemiczne we Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Szwecji i Niemczech. To wyjątkowe wyróżnienie - z nowych krajów członkowskich do projektu poza ICHTJ został zaproszony tylko Uniwersytet Karola w Pradze (a w odróżnieniu od Polski Czechy mają elektrownie jądrowe).
Poza zagadnieniami energetyki jądrowej ICHTJ realizuje projekty dotyczące syntezy radiofarmaceutyków, we współpracy z POLATOM (izotopy reaktorowe) i Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego (izotopy cyklotronowe). Radiofarmaceutyki są testowane w Zakładzie Medycyny Nuklearnej UM w warszawskim szpitalu przy ul. Banacha. Ostatnio we współpracy z Instytutem Transuranowców w Karlsruhe przygotowano nowy radiofarmaceutyk do leczenia glejaka mózgu, który był testowany na pacjentach w tym ośrodku.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: radiochemia, chemia jądrowa, lab, laboratorium, medycyna nuklearna, izotop, sprzęt radiometryczny, biodozymetria, promieniotwórczość
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje