Ryż z nowym genem daje większe plony
Gen PSTOL1, występujący w gatunku Kasalath, umożliwia uprawie ryżu rozwijanie się w glebie z niskim poziomem składników odżywczych, w tym fosforu, który umożliwia wzrost korzeni. Naukowcy i hodowcy ryżu od lat wiedzą, że ryż z gatunku Kasalath niezwykle wydajnie pobiera składniki pokarmowe, ale dopiero teraz udało się zidentyfikować gen odpowiedzialny za tę ważną cechę.
"Odkryliśmy gen, który zwiększa wchłanianie fosforu w warunkach, gdy pierwiastek nie występuje w glebie w dużym stężeniu. Szukaliśmy go przez wiele lat" - powiedział autor odkrycia Sigrid Heuer z International Rice Research Institute w Manili. Przy użyciu konwencjonalnych metod hodowlanych, przez zapylanie kwiatów rdzennych, indonezyjskich gatunków ryżu pyłkiem z gatunku Kasalath, gen wprowadzono do kilku rodzajów ryżu w Indonezji, na Filipinach i w Japonii. Okazało się, że ryż z genem podniósł wydajność nawet o 20 procent. Dzięki większemu wchłanianiu fosforowi, rośliny miały także lepszą tolerancję na zimno i szybciej dojrzewały.
"Pięćdziesiąt procent gruntów ornych na świecie ma za mało fosforu w glebie. Jednak nie jest tak, że jeśli roślina posiada gen PSTOL1, to dla niej nie jest już potrzebny fosfor - powiedział Heuer - Ryż z tym genem może być w stanie lepiej wykorzystać ziemię, a co za tym idzie, wydać wyższy plon. Pomoże to zredukować ilość nawozu, ponieważ rośliny mogą korzystać z niego bardziej efektywnie, dzięki lepszemu systemowi korzeniowemu, który będzie pobierać fosfor z większych odległości."
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: ryż, gen, lab, laboratorium, wzrost, plony, fosfor, gleba, korzenie, odmiana, pierwiastek
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje