75 lat Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego
Polskie Towarzystwo Gleboznawcze powstało w 1937 roku. Towarzystwo jest członkiem Międzynarodowej Unii Towarzystw Gleboznawczych (IUSS) oraz Europejskiej Konfederacji Towarzystw Gleboznawczych i współpracuje z Europejską Unią Nauk o Ziemi (EGU), Komitetem Gleboznawstwa i Chemii Rolnej PAN, Polskim Towarzystwem Substancji Humusowych, Polskim Towarzystwem Geologicznym, Polskim Towarzystwem Leśnym i Polskim Towarzystwem Botanicznym.
Celem PTG jest propagowanie osiągnięć naukowych z zakresu badań środowiska glebowego oraz stymulowanie rozwoju gleboznawstwa, chemii rolnej i mikrobiologii rolniczej, a także przyczynianie się do ochrony i racjonalnego gospodarowania gruntami.
W powstanie i rozwój towarzystwa ogromny wkład wniosły osoby związane z SGGW. Byli to między innymi profesorowie: Sławomir Mikułowski-Pomorski, Arkadiusz Musierowicz, Marian Górski. Cała działalność PTG na przestrzeni 75 lat w wielu aspektach była nierozerwalnie związana z działalnością Wydziału Rolniczego SGGW. Dotyczy to zarówno kształcenia studentów jak i twórczości naukowej pracowników wydziału. W minionych latach (a także i obecnie) większość pracowników Katedry Nauk o Środowisku Glebowym była czynnymi członkami PTG i sprawowała wiele odpowiedzialnych funkcji.
Członkami honorowymi Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego są: E.H. Blum (Austria), Hans-Peter Blume (Niemcy), Donald Gabriels (Belgia), Karl-Hendrich Hartke (Niemcy), Krystyna Konecka-Betley (Polska), Teofil Mazur (Polska), Donald Sparks (Stany Zjednoczone), Viktor Targulian (Rosja).
Inne informacje o PTG są na stronie: www.ptg.sggw.pl
Źródło: www.sggw.pl
Tagi: chemia rolna, gleboznastwo, lab, laboratorium, grunt, Polskie Towarzystwo Gleboznawcze, mikrobiologia rolnicza
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje