Nauka i biznes - korzyści ze współpracy.
140 mln zł – tyle mogą uzyskać uczelnie, które zdecydują się na otwarcie kierunków, bądź prowadzenie badań odpowiadających na zapotrzebowania lokalnych przedsiębiorstw. Jak informuje Forsal.pl, już teraz jest wiele kierunków szytych pod firmy, jednak nadal jest ich zdecydowanie za mało. Głównym zapotrzebowaniem prywatnych firm, jest pozyskanie odpowiednio wykształconych absolwentów, którzy nie będą musieli przechodzić dodatkowych szkoleń w przedsiębiorstwie, a tym samym skrócą czas wdrażania się w struktury spółki. Otwieranie nowych, innowacyjnych kierunków jest również ciekawym rozwiązaniem dla władz szkół wyższych. – Dziś w interesie każdej uczelni jest, by umiała porozumieć się z partnerami z sektora gospodarki i potrafiła trafnie zidentyfikować obszary tej współpracy – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. To właśnie dzięki temu, stają się one bardziej konkurencyjne względem innych szkół.
Tymczasem, w Polsce działa już wiele ciekawych kierunków, które stworzone zostały przy udziale podmiotów prywatnych. Jak podaje portal, flagowym przykładem współpracy z biznesem jest zazwyczaj wskazywana działalność Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uczelnia ma podpisane umowy z 270 firmami – od tych z budownictwa, przez firmy naftowe po informatyczne. Interes mają obie strony – uczelnia, bo zyskuje miejsca na staże dla swoich studentów, bezpłatne oprogramowanie czy wyposażenie laboratoriów badawczych. Jednak pracodawcy nie robią tego bez powodu – dzięki temu mają szansę sami sobie wykształcić przyszłą kadrę.
Do współpracy z uczelniami przystąpiły już takie firmy jak: General Electric, Comarch, Lotos, RWE, Atlas, Paradyż, Opoczno czy WSK „PZL – Rzeszów” SA.
Źródło: www.pi.gov.pl
Tagi: nauka, biznes, współpraca, absolwent, uczelnia, pracodawca, technologia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje