Płatki z tlenku cynku a badania nad nanourządzeniami
Płatki śniegu powstają w atmosferze podczas skomplikowanych procesów krystalizacji oraz topnienia. Niestety naukowcy ciągle nie są w stanie określić, jaki dokładnie mechanizm zachodzi podczas tych zmian. Wyjaśnienie tej zagadki miałoby istotne znaczenie dla zrozumienia dynamiki wzrostu kryształów oraz przebiegu procesu krystalizacji. To z kolei byłoby pomocne w samoporządkowaniu się nanourządzeń.
Hong-Jun Gao z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie odkrył, że nanocząstki tlenku cynku syntezowane w odpowiednich warunkach tworzą symetryczne struktury przypominające płatki śniegu.
Aby zbadać mechanizm powstawania nanocząstek, który, jak Gao przypuszcza, jest analogiczny do mechanizmu powstawania płatków śniegu, zastosował symulację Monte Carlo. Powstająca struktura zależy od zasłony powierzchni nanocząstki. Jeśli zasłona jest mała, wzrost głównych gałązek płatka jest szybszy od wzrostu bocznych gałązek. Proces ten jest rezultatem efektu ekranowania, który zapobiega agregacji cząsteczek pomiędzy głównymi gałązkami, a który powoduje powstawanie struktur w kształcie gwiazdy. W przypadku gdy zasłona jest duża, boczne gałązki rosną szybciej i tworzą struktury przypominające liście.
Gao podkreśla ogromne znaczenie swoich badań. Wtóruje mu Mark Andrew, specjalista w dziedzinie chemii materiałów na Uniwersytecie im. McGill w Montrealu, i dodaje, że jest pod wrażeniem powziętych prób opracowania teoretycznego modelu mechanizmu powstawania nanocząstek oraz przeprowadzenia tak istotnych badań nad strukturą płatków śnieżnych. W chwili obecnej zespół jest gotowy, aby zbadać, w jaki sposób materiały te mogą znaleźć zastosowanie w branży elektronicznej.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: nanourządzenie, lab, laboratorium, tlenek cynku, nanocząsteczka, krystalizacja, dynamika
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje