Staw biodrowy na całe życie
Szczególnie kłopotliwe jest obluzowywanie się części zamocowanych w żywej kości, co może się zdarzyć po kilkunastu latach. Przyczyną jest powstająca wokół metalowych części tkanka miękka. Przyczyniają się do tego komórki macierzyste.
Jak mówi Dominic Meek, konsultant-ortopeda z Southern General Hospital w Glasgow, sztuczne stawy biodrowe stały się ofiarą własnego sukcesu - są wszczepiane coraz większej liczbie młodych, aktywnych pacjentów.
Szkocki zespół biologów, nanoinżynierów, i chirurgów opracował technologię, dzięki której staw biodrowy powinien wytrzymać do końca życia. Naukowcy chcą powlec najważniejsze powierzchnie protez plastikowym "nanowzorem", aby zachęcić komórki macierzyste do tworzenia kości w kontakcie z nowym stawem. Specjalny wzór nanokropek z polimeru o skrótowej nazwie PEREK (poliaryloeteroketon) sprawia, że wokół implantu powstaje kość, a nie tkanka miękka. Dzięki temu niebezpieczeństwo obluzowania maleje.
Prototyp ma być gotowy w najbliższych latach. Technologia może znaleźć zastosowanie także w protezach innych stawów - na przykład kolanowych - oraz w walce z osteoporozą.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: staw biodrowy, lab, laboratorium, ceramika, tkanka miękka, chirurg, nanotechnolog, inżynier
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje