Polskie wynalazki
Młodzi polscy naukowcy pracują nad ciekawymi rozwiązaniami, które mają szansę zrewolucjonizować niektóre obszary działalności człowieka. Tworzą oni nowe wynalazki, bądź też podobne do tych funkcjonujących za oceanem, ale zmodyfikowane do tego stopnia, że ich produkcja lub eksploatacja jest zdecydowanie tańsza. Do innowacyjnych projektów na pewno można zaliczyć fotobiorekator wynaleziony przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego, który do wytworzenia energii wykorzystuje sinice. - W Stanach badania nad algami i ich wykorzystaniem do produkcji leków, kosmetyków, żywności, pasz czy biopaliwa są daleko posunięte. Producenci biopaliwa podpisali umowy z amerykańską armią, latają na nim samoloty wojskowe - opowiada Szymon Talbierz. W Polsce ta dziedzina jeszcze raczkuje. Największą barierą w przemysłowym wykorzystaniu alg jest nieopłacalność produkcji biopaliwa przy zastosowaniu obecnych technologii, bo te nie zapewniają dużego przyrostu biomasy. - Dlatego wymyśliliśmy fotobioreaktor. W dużym uproszczeniu jest to płaskie akwarium na stelażu, które poruszane silnikiem podąża za słońcem niczym głowa słonecznika – mówią twórcy wynalazku.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest specjalny plaster wynaleziony przez Grzegorza Gorczyca z Politechniki Gdańskiej. Opatrunek wygląda niepozornie - jak płaska gąbka albo hydrożel. Ale jest czymś wyjątkowym, bo poza właściwościami przeciwbakteryjnymi ma też właściwości przeciwutleniające - kilkunastokrotnie większe od stosowanych obecnie. Opatrunek nowej generacji sprawdza się głównie w przypadku ran zainfekowanych gronkowcem złocistym, czyli gojących się wyjątkowo ciężko. Posiada też zwiększoną zdolność do pochłaniania wysięków z rany, dzięki czemu zapewnia odpowiednie warunki gojenia.
Pozostałe projekty stworzone przez pomorskich naukowców i nie rzadko nagradzane na międzynarodowych imprezach to m.in. system do pomiarów podwodnych, projekt NeurON wykorzystujący myśli i mimikę twarzy podczas sterowania urządzeniami, aplikacja na smartfona czytająca alfabet Braille’a, trenażer Akademii Marynarki Wojennej, elektroniczna dmuchawka wykorzystywana w logopedii czy też pojazd ratownictwa brzegowego i śródlądowego.
Źródło: www.pi.gov.pl
Tagi: wynalazek, technologia, innowacje, nauka, lab, laboratorium, fotobioreaktor, przeciwutleniacz, mimika, logopedia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje