Na Uniwersytecie Rzeszowskim ma powstać kierunek lekarski
Jak poinformował PAP rzecznik uniwersytetu Grzegorz Kolasiński rektor uczelni wiosną przyszłego roku złoży w resorcie zdrowia oraz resorcie nauki i szkolnictwa wyższego wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Dodał, że uczelnia ma odpowiednią liczbę profesorów, aby złożyć wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego (sześciu profesorów), natomiast nie ma wystarczającej liczby profesorów, by ruszyło kształcenie na I i II roku w przedmiotach podstawowych, takich jak anatomia czy fizjologia (musi być minimum pięciu profesorów).
Kolasiński zapewnił jednak, że uczelnia będzie szukać kadry na potrzeby utworzenia kierunku lekarskiego. Ponadto, w miarę rozwoju kierunku, będzie też wzrastać zapotrzebowanie na wykładowców i rektor uniwersytetu prof. Aleksander Bobko oraz władze wydziału medycznego zobowiązały się, że podejmą wszelkie działania w celu zapewnienia właściwej kadry.
Natomiast marszałek Mirosław Karapyta zobowiązał się w podpisanej w poniedziałek deklaracji do udzielenia pomocy finansowej w utworzeniu ośrodka dydaktyczno-klinicznego zajmującego się badaniami tkanek ludzkich (anatomia prawidłowa i patologiczna człowieka, medycyna sądowa, histologia z embriologią) i utworzenia oddziałów klinicznych w nadzorowanych przez samorząd szpitalach wojewódzkich w Rzeszowie. Zadeklarował też wsparcie finansowe dla uczelni przez pięć lat.
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zadeklarował dla przyszłej kadry co najmniej pięć mieszkań komunalnych w nowych blokach, natomiast w gestii wojewody podkarpackiego leży przede wszystkim wspieranie na szczeblu rządowym starań o utworzenie kierunku lekarskiego.
Uczelnia ma już gotowy projekt koncepcyjny budynku Zakładu Nauk o Człowieku, w którym przyszli lekarze uczyliby się m.in. anatomii i fizjologii. Ma on powstać przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2.
Uniwersytet ma też zapewnione środki na połowę inwestycji - ok. 23 mln zł, z czego 20 mln ma pochodzić z UE; pomoc w uzyskaniu tych środków zadeklarował marszałek województwa podkarpackiego, a 3 mln zł ma pochodzić ze środków własnych uczelni.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: uczelnia, kierunek, medycyna, lab, laboratorium, medycyna sadowa, anatomia, patologia, histologia, embriologia, Uniwersytet Rzeszowski
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje