Biznes i nauka – korzyści ze współpracy
Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że 60% naszych firm nie wie jak lub nigdy nie próbowało nawiązać współpracy z naukowcami. Zdaniem „Wirtualnego Nowego Przemysłu”, to duży problem, jeśli chcemy przezwyciężyć trwający kryzys.
Współpraca między nauką a biznesem w Polsce to wciąż temat nowy, zwłaszcza dla naukowców, którzy zajmują się głównie dydaktyką oraz przedsiębiorców, spośród których większość nie widzi potrzeby sięgania po wsparcie nauki. Ministerstwo Gospodarki zbadało, że prawie 20% firm nie wie, że współpraca biznesu ze środowiskiem naukowym w ogóle jest możliwa. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy podaje się przede wszystkim krótką tradycję innowacyjnej przedsiębiorczości w Polsce oraz kłopoty z komunikacją tych dwóch środowisk.
Mimo, iż nie jest trudno pozyskać zewnętrzne źródła finansowania projektów badawczych, środowiska naukowe nie są chętne do otwierania się na potrzeby biznesu. Stoi za tym przede wszystkim przestarzały system motywacyjny, nagradzanie za publikacje, a nie patenty, a także brak uregulowań prawnych do powstawania spółek na uczelniach. Widać już jednak pierwsze pozytywne zmiany, takie jak np. wprowadzone przez Uniwersytet Jagielloński.
Kolejnym krokiem do budowania innowacyjnej przedsiębiorczości są także inkubatory i parki technologicznym. Dobrym środowiskiem do inicjowania współpracy z nauką są także klastry. Jak informuje „Wirtualny Nowy Przemysł”, przedsiębiorstwa, które weszły do porozumień kooperacyjnych cieszą się większym zaufaniem, mają też więcej patentów na swoich kontach.
Receptą na poprawę stosunków między nauką i biznesem z pewnością będzie także wpisanie działalności rozwojowej we współpracy z jednostkami naukowymi do długoterminowych planów strategicznych firm. Ogranicza się wtedy ryzyko oraz lepiej wykorzystuje środki zewnętrzne – czytamy.
Źródło: www.pi.gov.pl
Tagi: nauka, biznes, motywacja, lab, laboratorium, projekt, klaster, innowacje, gospodarka
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje