NANOprzyjemność
Naukowcy z Australii stworzyli nowy sposób na schłodzenie piwa już dwa i pół roku temu. Jednakże wydawać by się mogło, że naukowcy z Irlandii nie byli do końca zadowoleni, ponieważ właśnie pracują nad nowym materiałem, który wydłuży życie piwa na półce.
Do niedawna nie słyszano jeszcze o używaniu plastiku do produkcji butelek od piwa, ponieważ tlen oraz tlenek węgla uchodziłyby z plastiku, który ma stosunkowo porowatą strukturę; tym samym odbierając smak piwa. Od kilku lat, Nanocor Inc., który jest w pełni zależny od AMCOL International Corporation, sprzedaje własne nanogliniane materiały, aby stworzyć gazoodporne, a zarazem plastikowe połączenia niezbędne przy nalewaniu piwa.
Naukowcy przy CRANN- ufundowany przez the Science Foundation Ireland instytut nanonauk, który mieści się w Trinity College w Dublinie- zdecydowali się na inne podejście. Zamiast użycia nanogliny, naukowcy spowodowali złuszczanie się nanowarstw azotku boru (BN), które następnie połączyli w polimery.
Zespół z CRANN jest partnerem firmy browarniczej- SABMiller, która zgodziła się zainwestować w badania przez następne dwa lata. Można być pewnym, że w końcu powstanie z tego jakiś dochodowy produkt.
Zatem, gdy połączy się wyniki badań naukowców z Australii i Irlandii, to będzie można rozkoszować się plastikową butelką, która pozostanie zimna w trakcie dłuższego okresu czasu. Przyjemność z nauki.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: nanotechnologia, paliwa koplane, piwo, lab, laboratorium, nanogliny, tlenek węgla, plastik
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje