Nanomateriał mocniejszy od kewlaru
Jeżeli myślicie, że jedyne co robi United States Forest Services to zarządzanie obszarami leśnymi, będziecie zaskoczeni dowiadując się, że rozpoczęli właśnie działania związane z nanotechnologią. Tego lata, U.S Forest Productcs Laboratory otworzyło właśnie wart 1,7 miliona dolarów zakład pilotażowy w Madison, w Wisconsin w celu rozwoju nanomateriałów bazujących na drewnie na niespotykaną skalę. Celulozowe nanokryształy produkowane przez ten zakład nie tylko charakteryzują się małą masą i przezroczystością, ale są również mocniejsze od włókien kewlaru. Naukowcy pracują nad rozwojem tej technologii dla początkowych zastosowań takich jak kompozytowe szyby samochodowe, czy szkło zbrojone.
Według Forest Products Laboratory w miarę dojrzewania produktu i jego wchodzenia na rynek, „zużycie paliw kopalnych i emisja gazów cieplarnianych będą redukowane, produkcja przemysłowa na obszarach wiejskich będzie wzrastać oraz powstanie wiele dobrze płatnych miejsc pracy”.
Wyzwaniem wciąż jest czas potrzebny na rozwój technologii i hydrofilowa natura materiału. Jednak to niezwykłe zastosowanie popularnego, odnawialnego surowca przywodzi na myśl obiecujące efekty z imponującymi właściwościami.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: drzewo, kewlar, lab, laboratorium, drewno, nanomateriał, nanotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje