Rodzaj pracy wpływa na geny pszczoły
Głównymi zajęciami robotnic są czynności pielęgnacyjne oraz poszukiwanie pokarmu. Większość robotnic zaczyna życie jako opiekunki i żywicielki królowej oraz larw. Po 2-3 tygodniach najczęściej przekwalifikowują się na poszukujących nektaru i pyłku zaopatrzeniowców.
Zespół Andrew Feinberga z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore (USA) usunął z ula wszystkie pszczoły opiekujące się królową oraz jej potomstwem. Zmusiło to poszukujące pokarmu robotnice do powtórnej zmiany roli - niektóre z nich znowu zajęły się obsługą ula, aby ratować królową i larwy.
Analizując DNA w komórkach mózgu owadów, naukowcy zaobserwowali, że dochodzi w nich do tak zwanej modyfikacji epigenetycznej - dodawania lub usuwania grup metylowych z poszczególnych genów. Dzięki metylacji duże grupy genów mogą być jednocześnie i w sposób odwracalny włączane lub wyłączane. U pszczół metylacja wiązała się zarówno z przejściem od opieki do poszukiwania pokarmu, jak i odwrotna zmianą. Zjawisko to dotyczyło około 150 genów.
W ten sposób po raz pierwszy udało się wykazać, że rozmaite zachowania mogą zależeć od specyficznego rodzaju genów. Możliwe, że podobne procesy zachodzą także w naszym organizmie. Feinberg podejrzewa, że zjawisko to może mieć związek z uzależnieniami, uczeniem się i zapamiętywaniem, ale także schizofrenią, chorobą dwubiegunową, starzeniem się czy otyłością.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: pszczoły, geny, lab, laboratorium, robotnica, pyłek, nektar, larwa, modyfikacja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje