Uniwersytet zakłada biznes
UW RC będzie spółką celową. Jej pierwsze przedsięwzięcie to produkcja i sprzedaż radiofarmaceutyków. – Spółka ma komercjalizować wyniki naukowych badań pracowników uczelni – zapewnia zastępca kanclerza ds. ekonomicznych dr Artur Chełstowski.
Funkcjonowanie UW RC skoncentruje się na dwóch celach. – Chcielibyśmy, aby ośrodek łączył działalność badawczą i komercyjną – mówi pełnomocnik rektora ds. projektu PET UW dr Jarosław Choiński. – Jeszcze nie wiemy, która z tych aktywności okaże się dominująca w przyszłości.
Szybsza diagnoza chorób
Te promieniotwórcze substancje powstają w otwartym w maju Ośrodku Produkcji i Badań Radiofarmaceutyków na terenie Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW. Nowa jednostka jest centrum badawczym i producentem radioizotopów (radioizotop to odmiana promieniotwórczego pierwiastka), stosowanych w technice tomografii pozytonowej (Positron Emission Tomography – PET).
Prace prowadzone w OPiBR mogą przyczynić się do szybszego diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych, zaburzeń pracy mózgu i serca oraz stanów zapalnych niejasnego pochodzenia.
W laboratorium są urządzenia chemiczne syntezujące i dystrybuujące radiofarmaceutyki znakowane fluorem, węglem i tlenem. Znajdują się tam także przyrządy kontrolujące jakość tych substancji. Placówka została wyposażona w aparaturę produkującą podstawowy radiofarmaceutyk 18F-FDG (fluorodeoksyglukoza). – W kraju jest kilka ośrodków, które je wytwarzają – mówi kanclerz Chełstowski. – Specyfiki te są również sprowadzane do Polski na przykład z Wiednia. Produkcja na UW będzie więc tańsza, choćby o koszt transportu.
Ośrodek planuje poszukiwania innowacyjnych substancji promieniotwórczych z jednostkami Warszawskiego Konsorcjum Współpracy PET, do którego należy.
Nauka, badania i biznes
Odbiorcami produktów UW RC mogą być instytucje, posiadające skanery PET. Takie urządzenia są w kilku warszawskich szpitalach. Radiofarmaceutyki są substancjami krótkotrwałymi, dlatego na rozpoczęciu produkcji skorzystają placówki z Mazowsza.
7 września został podpisany akt notarialny. Przedsiębiorstwo zacznie działać za kilka miesięcy. Po pierwszym roku działalności będzie można oszacować, ile spółka na siebie zarobi. Zyski zasilą fundusz wspomagający uniwersyteckie badania.
Źródło: www.uw.edu.pl
Tagi: biznes, nauka, współpraca, radiofarmaceutyki, lab, laboratorium, radioizotop, produkcja, zysk
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje