Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny zacieśniają współpracę
Następnie odbył się krótki briefing prasowy prof. Aarona Ciechanovera, światowej sławy biochemika, noblisty, który podczas inauguracji otrzymał doktoraty honorowe Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego.
Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny w Łodzi rozpoczynają działania mające na celu zbudowanie w Łodzi silnego ośrodka naukowo - dydaktycznego odgrywającego kluczową rolę w życiu naukowym i kulturalnym miasta i regionu. W tym celu rektorzy obu uczelni podpisali porozumienie, które zakłada: tworzenia wspólnych centrów badawczych i wspólnej bazy laboratoryjnej; prowadzenia wspólnych kierunków studiów I, II, III stopnia oraz innych form kształcenia przewidzianych w ustawie; wspólne kształcenie językowe, sportowe oraz wspólne prowadzenie studium języka polskiego dla obcokrajowców; wspólne reguły współpracy międzynarodowej we wszystkich obszarach działalności uczelni; prowadzenia wspólnej biblioteki akademickiej oraz wspólnego osiedla akademickiego; wspólnego wykorzystywania obiektów sportowych, klubów studenckich oraz opracowania wspólnego programu promocji.
W celu opracowania szczegółowych zasad współpracy rektorzy obu czelni powołają zespoły robocze, których zadaniem będzie opracowanie zasad współpracy w poszczególnych dziedzinach działalności. Wyniki prac zespołów roboczych będą podstawą do opracowania przez rektorów projektu umowy. Umowa, określająca szczegółowe zasady współpracy obu uczelni zostanie zawarta po wejściu w życie koniecznych dla jej zawarcia i realizacji wewnętrznych przepisów każdej z uczelni oraz po podjęciu przez Senaty UŁ i UMED uchwał wyrażających zgodę na zawarcie umowy.
Prof. Aaron Ciechanover został wyróżniony zarówno przez Uniwersytet Łódzki jak i Medyczny podwójnym tytułem doctora honoris causa. Promotorami w procedurze o przyznanie tych wyróżnień byli: na Uniwersytecie Medycznym prof. Paweł Górski, rektor uczelni, a na Uniwersytecie Łódzkim prof. Wanda M. Krajewska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.
Prof. Aaron Ciechanover jest jedną z czołowych postaci współczesnej biomedycyny. Urodził się w 1947 r. w Hajfie w Izraelu. Jego rodzice pochodzili z Polski, ojciec urodził się w Mławie, a matka w Warszawie. Dziadkowie naukowca pochodzili z Ciechanowa. W 1973 r. ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, doktoryzował się w dziedzinie biochemii w Instytucie Technion. Współpracował z dr Avramem Hershko. Rezultatem tej współpracy było odkrycie UPS - podstawowego szlaku służącego do niszczenia uszkodzonych białek. Odkrycie znalazło zastosowanie w praktyce do tworzenia leków przeciwnowotworowych. Prof.Ciechanover w 2004 r. został uhonorowany Nagrodą Nobla (wraz z prof. A. Hershko i I. Rose) w dziedzinie chemii za „odkrycie cyklicznego mechanizmu degradacji białek w organizmach wyższych z udziałem ubikwityny”. Obecnie prof. Aaron Ciechanover pracuje na Wydziale Lekarskim swojej Alma Mater, czyli Izraelskiego Instytutu Technicznego - Technion w Hajfie gdzie prowadzi laboratorium badawcze i zajęcia z biochemii.
Źródło: www.umed.pl
Tagi: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny, współpraca, lab, laboratorium, umowa, projekt
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje