Nanocząstki dostarczające leki w głąb mózgu
Skuteczne leczenie chemioterapią bez szkodliwego wpływu na sąsiednie zdrowe tkanki jest niezwykle trudne. W celu przezwyciężenia tego problemu, badacze tworzyli nanocząstki, będące nośnikami leków. Nanocząstki nie były jednak zbyt efektywne, ponieważ nie mogły wnikać głęboko w tkanki z powodu ich tendencji do przywierania do komórek. Naukowcy z Johns Hopkins, Graeme Woodworth i Elizabeth Nance, uważali, że możliwe jest udoskonalenie tej metody, jeśli interakcja między dostarczającymi leki nanocząstkami, a otaczającym ich środowiskiem zostanie zminimalizowana.
W tym celu Nance zastosowała glikol polietylenowy (PEG) na powierzchni mikroskopijnych plastikowych granulek o różnej wielkości. Naukowcy założyli, że granulki staną się bardziej śliskie, gdy zostaną powleczone gęstą warstwą PEG. Przeprowadzone na żywych tkankach testy dowiodły, że gęsta powłoka PEG umożliwia wnikanie granulek nawet dwukrotnie większych od tych, których rozmiar był wcześniej uznany za możliwie największy i zdolny do przenikania nanocząstek do tkanek mózgowych. Takie same wyniki osiągnięto podczas testowania granulek powleczonych paklitakselem, lekiem stosowanym w chemioterapii.
Naukowcy z Johns Hopkins twierdzą, że dzięki dalszemu udoskonalaniu tej metody będzie możliwe leczenie innych chorób mózgu, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, urazowe uszkodzenie mózgu, udar mózgu i stwardnienie rozsiane. Naukowcy badają też możliwość dożylnego podawania leczniczych nanocząstek.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: lek, mózg, nanocząsteczka, lab, laboratorium, glikol polietylenowy, tkanka, udar, uraz, granulki, rak
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje