Czarna mamba uśmierzy ból
Mamba czarna (Dendroaspis polylepis) jest największym z jadowitych węży zamieszkujących Afrykę oraz jednym z najszybszych. Białka o nazwie mambalginy, wyizolowane przez francuskich naukowców z Instytutu Farmakologii Molekularnej i Komórkowej w Valbonne, stanowią zaledwie 0,5 proc. wszystkich białek wchodzących w skład jej jadu.
Badacze przeanalizowali skład 50 jadów zwierzęcych w poszukiwaniu alternatywy dla leków opioidowych (należy do nich m.in. morfina), które mogą powodować nudności i zaparcia, a także prowadzić do uzależnienia.
Myszy, którym wstrzyknięto mambalginy, były w stanie wytrzymać zanurzenie ogona i łap w gorącej wodzie niemal dwukrotnie dłużej niż gryzonie z grupy kontrolnej. Po pięciu dniach zarówno w grupie myszy, którym podawano mambalginy, jak i w grupie otrzymującej środki opioidowe zaobserwowano zwiększoną tolerancję (wymagane były coraz wyższe dawki leku, by uzyskać pożądany efekt), jednak w pierwszej grupie rosła ona wolniej. Białka z jadu węża nie zwiększały ponadto ryzyka niewydolności oddechowej, która bywa efektem ubocznym stosowania opioidów.
W odróżnieniu od morfiny, zidentyfikowane białka nie działają na receptory opioidowe lecz blokują aktywność kanałów jonowych wykrywających kwasy (ang. ASIC - acid-sensing ion channels). Kanały jonowe transportują jony przez błonę komórkową neuronu. Choć wiadomo, że biorą one udział w reakcji bólowej, ich dokładna rola nie została jeszcze dokładnie poznana.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: czaena mamba, lab, laboratorium, jad, ból, uśmierzanie, lek opioidowy, morfina, receptor
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje